V daňových rájích ukrýval peníze i britský princ Charles. Hlavní aktéři Paradise Papers přehledně

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 8. 11. 2017 11:07
Ve více než 13 milionech dokumentů, které v neděli unikly na veřejnost pod názvem Paradise Papers, figurují i velmi známá jména. Královna Alžběta II., americký ministr obchodu Wilbur Ross, frontman irské kapely U2 Bono, ale také velké nadnárodní společnosti, jako je Apple nebo Nike. Ti všichni ukryli část svého bohatství na offshorových účtech v daňových rájích. Vyhýbají se tak placení vyšších daní v zemích, kde žijí nebo podnikají.
Foto: Reuters

Wilbur Ross, ministr obchodu USA

Tento americký politik má podíl v loďařské společnosti Navigator Holdings, jež obchoduje s občany Ruska, kteří jsou na americkém sankčním seznamu a mají blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Ross si podle serveru Quartz drží vliv v Navigator Holdings skrze několik společností na Kajmanských ostrovech. První investice jeho firmy WL Ross & Co. se uskutečnila v roce 2011.

Druhým největším klientem Navigatoru je ruská plynárenská společnost Sibur. Kirill Šamalov, který je Putinovým zetěm, byl místopředsedou představenstva Siburu a do letošního dubna vlastnil více než pětinu společnosti, pak svůj podíl ve firmě snížil.

Ke spoluvlastníkům Siburu patří také Putinův blízký přítel Gennadij Timčenko. Ten má od roku 2014 zakázaný vstup do Spojených států.

Hlavním akcionářem Siburu je Leonid Michelson, údajně nejbohatší Rus a šéf plynárenské společnosti Novatek, která je rovněž na americkém sankčním seznamu.

To podle BBC znovu vyvolává otázky ohledně napojení týmu Donalda Trumpa na Rusy a jejich loňského vměšování do americké prezidentské kampaně, což Trump označuje za "fake news".

 

Právě se děje

Další zprávy