Kdo chce sesadit Macrona: Přehled všech 12 kandidátů na francouzského prezidenta

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 4. 2022 12:55
Celkem dvanáct kandidátů a kandidátek se uchází o francouzské prezidentské křeslo. V neděli se koná první kolo voleb, a ačkoliv v průzkumech zatím vede současný prezident Emmanuel Macron, jeho rivalka Marine Le Penová mu šlape na paty. Válka na Ukrajině, elektrická soběstačnost nebo vztah Francie k EU a NATO ovlivňují i v posledních dnech před hlasováním rozhodování voličů.
Šéfka Národního sdružení Marine Le Penová.
Šéfka Národního sdružení Marine Le Penová. | Foto: Reuters

Marine Le Penová (53 let, Národní sdružení)

Marine Le Penová kandiduje už potřetí za krajně pravicovou stranu Národní sdružení (Rassemblement National, do roku 2018 Národní fronta), které předsedá od roku 2011 a jíž založil její otec. V roce 2017 postoupila do druhého kola, v němž ji porazil nynější prezident Emmanuel Macron (získala 33,4 procenta).

Poslankyně francouzského parlamentu od roku 2017 a předtím europoslankyně od roku 2004 musela před letošními volbami skartovat víc než milion předvolebních letáků kvůli snímku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který byl v aktuálním kontextu ruské invaze na Ukrajinu zcela nepřijatelný. Le Penovou, kterou během prezidentské kampaně v roce 2017 přijal Putin, obviňují její odpůrci z vazeb na Kreml dlouhodobě.

Pokud bude zvolena, chce jako jedno z prvních opatření vypsat referendum o zákonu o imigraci a identitě a změnit nejméně šest článků francouzské ústavy. Francouzské občanství by odebrala islámským extremistům. Zavřela by mešity a islámské spolky, které jsou v rozporu s hodnotami francouzské ústavy, je pro zákaz zahalování na veřejnosti, pro vystoupení Francie z NATO, pro odstranění větrných a solárních elektráren, pro investice do jaderné energetiky.

Původním povoláním právnička, narozená 5. srpna 1968, vystudovala práva na pařížské Sorbonně. V tomto oboru působila do roku 1998, kdy vstoupila do politiky na místní úrovni. Strana Národní sdružení či dříve Národní fronta, která těží z protiimigračních, protievropských a protiglobalizačních nálad, pod jejím vedením uhladila vizáž a sklízela volební úspěchy na místní úrovni. Po prohře Le Penové v prezidentských volbách v roce 2017 se ale strana ocitla v krizi, Le Penová navíc figuruje v několika soudních kauzách.

 

Právě se děje

Další zprávy