reklama
 
 

Praha chce v Zakarpatské oblasti vydávat české pasy, tvrdí ukrajinský politik

Aktualizováno 26. 9. 2018 14:53
"V Česku už nastolují otázku poskytnutí občanství bývalým občanům Československa v Zakarpatí," prohlásil šéf oblasti Hennadij Moskal.

Kyjev/Praha - Česká republika zvažuje poskytování občanství bývalým občanům Československa v ukrajinské Zakarpatské oblasti. V diskusním pořadu ukrajinského televizního kanálu 112 to v úterý prohlásil šéf oblasti Hennadij Moskal. Na údajný záměr Česka poukázal v souvislosti s udělováním maďarského občanství příslušníkům maďarské menšiny v Zakarpatí.

Gubernátor ale podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové říkal nepřesné informace. Mluvčí zároveň připomněla, že existuje senátní návrh, který by umožňoval potomkům krajanů, kteří o český pas v minulosti přišli, získat české občanství. 

"Vedly mě k tomu stížnosti Čechů žijících v zahraničí," vysvětlil už dříve autor návrhu, senátor Tomáš Grulich (ODS).

Moskal připomněl, že region byl do roku 1939 jako Podkarpatská Ukrajina součástí Československa, poté byl obsazen Maďarskem a po válce připojen k Sovětskému svazu. Po nástupu sovětské moci si podle Moskala mnozí obyvatelé oblasti ponechali československé a maďarské pasy.

"Teď je patrný seriál číslo dvě. V Česku už nastolují otázku poskytnutí občanství bývalým občanům Československa v Zakarpatí," prohlásil Moskal. "Proč bychom (obyvatelům) Zakarpatí nedali dvojí občanství, bylo to přece jen naše území," říkají si podle něj v Česku.

Kyjev se minulý týden ohradil proti údajnému rozdávání maďarských pasů na konzulátu v zakarpatském městě Berehove, které je centrem maďarské menšiny v Zakarpatské oblasti. Maďarští předáci si stěžují na jazykovou a kulturní diskriminaci ze strany ukrajinských úřadů, která údajně vyvrcholila schválením zákona posilujícího roli ukrajinského jazyka na základních školách.

Ministr zahraničí Pavlo Klimkin pohrozil, že Ukrajina kvůli vydávání maďarských pasů berehovského konzula vyhostí. O problému prý chce mluvit na nynější schůzi Valného shromáždění OSN s maďarským kolegou Péterem Szijjártóem.

Budapešť už v roce 2011 umožnila krajanům v cizině získat maďarské občanství, aniž mají trvalý pobyt v Maďarsku. Právní úprava umožňuje zahraničním Maďarům požádat o maďarské občanství ve zjednodušeném řízení na základě etnického původu a znalosti maďarštiny. Ukrajina ale dvojí občanství neumožňuje a umožnit ani nehodlá, zejména s ohledem na odbojné proruské separatisty ve východoukrajinském Donbasu.

autoři: ČTK, Domácí | 26. 9. 2018 12:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama