Potomci emigrantů by měli získávat český pas jednodušeji, navrhují senátoři. Rozhodne sněmovna

Helena Truchlá Helena Truchlá
18. 8. 2018 15:50
Platný zákon o občanství vytváří nerovnost mezi potomky českých krajanů v zahraničí, myslí si autor návrhu na jeho změnu. Novela teď míří ze Senátu do Poslanecké sněmovny.
Podle autora návrhu by změnu mohla využít asi tisícovka potomků českých emigrantů.
Podle autora návrhu by změnu mohla využít asi tisícovka potomků českých emigrantů. | Foto: Reuters

Praha - Jednodušší cestu k českému občanství by měly mít děti a vnuci krajanů, kteří o český pas v minulosti přišli. Návrh, který tento týden schválila horní komora, putuje na stůl poslancům.

Český pas zjednodušeným způsobem takzvaného "prohlášení", které nevyžaduje například prokazování znalosti češtiny, totiž mohou získávat jenom potomci těch, kteří občanství ztratili až po zániku Československa v roce 1992. Dvojí občanství pak navíc tímto způsobem mohou získat jen děti, které se narodily po roce 2014. To by se mělo změnit.

"Vedly mě k tomu stížnosti Čechů žijících v zahraničí," vysvětluje autor návrhu, senátor Tomáš Grulich (ODS) a upozorňuje na nerovná pravidla, která současná podoba zákona vytváří.

"Znám rodiny, které mají více dětí, jedno z nich české občanství má, druhé ne," vysvětluje Grulich. Podle jeho odhadů by zjednodušení mohlo využít asi tisíc českých krajanů a emigrantů. Výjimkou jsou Slováci, na které se podle zákona vztahují zvláštní pravidla a české občanství takto získat nemůžou.

"Jsou to lidé v jižní Americe, v Evropě, Kanadě, Švýcarsku," vyjmenovává Grulich. Podle senátora se jedná o důležité symbolické gesto. "Měli bychom s Čechy v zahraničí udržovat kontakt, pokud oni mají zájem," dodává politik. Návrhem se teď bude nejspíš zabývat ústavně právní výbor sněmovny. 

Zájem by byl

"Krajané o tom takhle uvažují," domnívá se Monika Stocková z Německo-české společnosti v Bayreuthu. "Kdyby děti měly možnost získat dvojí občanství, tak proč ne, z toho plynou také určité výhody," říká Stocková.

Opatření by se nicméně nevztahovalo na potomky Němců a také Maďarů, kteří o občanství přišli na základě Benešových dekretů.

Stejná pravidla pro děti a vnuky krajanů prosazovala už během poslední aktualizace zákona o státním občanství v roce 2013 vláda Petra Nečase. Právě tato novela Čechům umožnila mít víc než jeden pas.

Možnost, aby se i děti a vnuci emigrantů mohli o občanství přihlásit, ale nakonec neprošla. Stalo se tak právě po zásahu ústavně právního výboru. 

Zákon v podobě, která platí od roku 2014, umožňuje získat zpět český pas všem, kteří o něj v minulosti prokazatelně přišli. Získání občanství takzvaně "prohlášením" je přitom jen jednou z mnoha možností.

Mezi ty častější patří přímá dědičnost po alespoň jednom z rodičů nebo v případě cizích státních příslušníků splnění podmínek pro udělení občanství. Mezi ty patří například předchozí trvalý pobyt, znalost jazyka nebo orientace v českých historických a společenských reáliích.

Video: Imigrant bez občanství zachránil dítě, dostane francouzský pas. 

Imigrant bez dokladů zachránil dítě visící z balkonu. Prezident Macron mu udělil státní občanství | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy