Práce 15letého studenta může vysvětlit vznik galaxií

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 1. 2013 15:45
Média štrasburského středoškoláka pasují do role Einsteina 21. století
Neil Ibata.
Neil Ibata. | Foto: Youtube

Štrasburk - Teprve patnáctiletý student se podílel na objevu, jenž může změnit pohled předních světových astrofyziků na galaxii v Andromedě, která je naší Mléčné dráze nejbližší.

Na práci, kterou otiskl renomovaný magazín Nature, se Neil Ibata podílel během praxe ve štrasburské astronomické observatoři spolu se svým otcem Rodrigem Ibatou. Okamžitě tím vzbudil pozornost světových médií i vědeckých kapacit.

Některá média dokonce Ibatovi přezdívají Albert Einstein jedenadvacátého století.

Středoškolák se na práci podílel tím, že pro svého otce během víkendu v jazyce Python napsal počítačový program mapující pohyb menších galaxií kolem Andromedy.

"Spočítali jsme vzdálenost a rychlost pohybu galaxie (v Andromedě), což mi umožnilo vytvořit její model. Je to výsledek několikatýdenní práce, ale určitě můžeme říci, že jde o štěstí začátečníka," cituje mladého vědce server Euronews.

Model Ibata vytvořil na základě pozorování třinácti menších satelitních galaxií, jež Andromedu obíhají, podobně jako planety obíhají kolem hvězd.

Nejkrásnější astronomické snímky:

Ukázalo se, že se sledovaná souhvězdí pohybují shodně, v útvaru připomínajícím obrovský plochý disk.

"Čekal jsem, že to bude přesně naopak," svěřil se Ibata starší agentuře AFP. Odborníci se shodují, že společný objev otce a syna ze Štrasburku může lidem pomoci pochopit, jak se galaxie formují.

O nadání středoškoláka, který listu Le Monde prozradil, že ještě neví, jakému povolání se chce v dospělosti věnovat, svědčí i to, že krom francouzštiny hovoří také plynulou angličtinou a čínštinou.

 

Právě se děje

Další zprávy