Varování potomkům: Teleskop zahlédl konec naší galaxie

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 6. 2012 11:30
Mléčná dráha se srazí s Andromedou, hlásá NASA. Uvnitř video
Mléčná dráha.
Mléčná dráha. | Foto: NASA

Washington - Astronomové vypočítali, že naši galaxii Mléčnou dráhu čeká neodvratitelný konec.

Sousední galaxie Andromeda je totiž tak blízko, že se obě hvězdné soustavy pod vlivem mohutných přitažlivých sil srazí, zjistili na základě analýzy snímků pořízených Hubbleovým teleskopem.

Nyní je od sebe dělí zhruba 2,5 milionu světelných let. Číslo se ale každou hodinu zmenší asi o 400 tisíc kilometrů.

Pokud jsou tedy výpočty expertů z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) správné, mělo by ke srážce dojít přibližně za čtyři miliardy let. Z vesmírného hlediska se tak stane "co nevidět".

Pokud tou dobou bude ještě na Zemi žít někdo, kdo by se mohl dívat, určitě by se dívat měl, doporučuje NASA. Prý to bude úchvatné nebeské představení.

Pro naše velmi vzdálené potomky by to ale byla i velmi napínavá podívaná. Slunce totiž zřejmě nezůstane na svém místě a planety ve sluneční soustavě, Zemi nevyjímaje, vesmírné stěhování nemusejí přečkat bez úhony. Některé se pravděpodobně srazí.

Protože platí (a v přírodě obzvlášť), že když něco končí, něco jiného začíná, za další dvě miliardy let by měla z bývalé Mléčné dráhy a Andromedy vzniknout nová, větší galaxie.

"Dnes vypadá Andromeda na nebi jako malý nejasný objekt. Fakt, že tato rozmazaná skvrna jednou pohltí naše Slunce i celou sluneční soustavu, je skutečně fascinující," popsal pro BBC chmurný scénář příštích několika miliard let astronom Roeland Marel z baltimorského Institutu výzkumu vesmíru pomocí teleskopů.

Zda se Andromeda řítí na nás, nebo Mléčnou dráhu těsně mine, astronomové dosud s určitostí říci nedokázali. Díky Hubbleovi, který pozoroval pohyb okrajových součástí Andromedy, teď víme, že se skutečně řítí přímo na nás.

I kdyby se ale Mléčné dráze vyhnula a lidstvo tou dobou stále existovalo, mělo by i tak velké starosti. Slunce by se totiž v té době začalo rozpínat a Země by pravděpodobně vyprahla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Martincová si v Torontu se Serenou nezahraje

Tereza Martincová přišla o možnost zahrát si na turnaji v kanadském Torontu s končící legendou světového tenisu Serenou Williamsovou. Česká tenistka, která do hlavní fáze turnaje prošla přes dvoukolovou kvalifikaci, podlehla v prvním kole Švýcarce Belindě Bencicové 4:6, 2:6. S třiadvacetinásobnou grandslamovou šampionkou, která v úterý oznámila, že se její kariéra blíží ke konci, si tak zahraje soupeřka české tenistky. 

před 39 minutami

Šíření koronaviru v Česku dál zpomaluje. V úterý testy potvrdily přes 2400 nakažených

Testy v úterý potvrdily 2417 nových případů nákazy koronavirem v Česku. V mezitýdenním srovnání to představuje pokles zhruba o pětinu. Nižší je i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých bylo v úterý 947, o 200 méně než ve stejný den předchozího týdne. V nemocnicích je v současnosti 1119 pacientů pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře provedly v úterý přes 8800 testů, o 15 procent méně než o týden dřív. Počty testovaných vzorků klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Počty nakažených se pak snižují v mezitýdenním srovnání 13. den v řadě. Za poslední týden jejich počet nikdy nepřesáhl 3000. Nejblíže k tomu mělo pondělí, kdy do statistik přibylo 2950 nových případů. Drtivá většina nakažených má lehký průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy