Požár u Podgorice srovnal se zemí romské ghetto

Zahraničí Zahraničí
26. 7. 2012 19:48
850 kosovských uprchlíků přišlo úplně o všechno
Foto: Reuters

Podgorica - Krizovou situaci 850 kosovských Romů, kteří se v roce 1999 usadili na předměstí černohorské metropole Podgorica, musejí řešit místní vláda a Červený kříž.

Úterní požár srovnal jejich osadu se zemí. Podle online listu Balkaninsight.com přišli úplně o všechno.

"Měli jsme tam zůstat a shořet spolu se všemi těmi věcmi," citoval list The Washington Post Hisenaje, jednoho z obyvatel tábora.

Najděte řešení

"Ve stanech jsme žili 13 let. Pokud nám nemůžete obstarat trvalé řešení, něco lepšího než chatrče a stany, tak nám aspoň nelžete. Raději nás zastřelte, protože tohle je mučení," rozčiloval se během středeční demonstrace asi stovky Romů před budovou černohorské vlády jeden z nich.

Foto: Reuters

Červený kříž pro ně narychlo vybudoval osadu s 90 stany.

Podle ředitele černohorské Agentury pro uprchlíky Zeljka Sofranače jde o prozatímní řešení, píše Balkaninsight.com. Vláda prý teď zjišťuje, co dál.

Pomoci by jí mělo i 2,5 milionu eur, jež získala právě na bydlení pro romskou komunitu z předměstí Konik od Evropské unie.

Brusel považoval shořelý tábor za "de facto segregaci". Podmínky v něm byly podle úředníků "nelidské a nebezpečné".

Černohorská policie zatím neví, co požár způsobilo. Domnívá se, že oheň vznikl kvůli neopatrnosti některého z obyvatel ghetta.

  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy