Ukrajinské ministerstvo vnitra spustilo na počátku února výraznou reklamní kampaň, jejímž cílem bylo nalákat co nejvíce motivovaných obyvatel. Od té doby vstoupili do útočných brigád jak bývalí vojáci nebo policisté, tak i lidé bez předchozí zkušenosti s boji. Přibližně necelá tři procenta účastníků tvoří také ženy. "Naše ženy jsou dostatečně vlastenecké, silné a nenávidí nepřítele o nic méně než muži. Také chtějí sloužit," komentoval pro agenturu Reuters na počátku dubna ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.
Brigádu, která má během chystané protiofenzivy posílit ukrajinské ozbrojené síly, tvoří osm jednotek s chytlavými názvy - například Spartan, Hurikán, Azov nebo Kara Dag, což je jméno vyhaslého vulkánu na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo. Výcvik civilistů bez předchozích vojenských zkušeností má podle Klymenka trvat asi čtyři měsíce, bývalí policisté nebo vojáci ho zvládnou i za poloviční dobu.
Již na konci března se členové jednotky s názvem Ocelová hranice začali na blíže nespecifikovaném místě na Ukrajině učit, jak obsluhovat bezpilotní letouny nebo jakým způsobem evakuovat a zachraňovat zraněné vojáky. Dobrovolníkům se podle jejich instruktora střelby s krycím jménem Hasid daří výcvik rychle vstřebávat. "Všechno nasávají jako vodu. Oni hlavně chtějí, je to pro ně důležité. Mají velkou motivaci a rychle se učí," uvedl Hasid pro agenturu Reuters.
K jednotce se přidal i jednadvacetiletý Vakha, který byl původně odvelen do ukrajinské armády. Později ale požádal o převelení k Ocelové hranici - pochvaloval si totiž nabízený výcvik a domníval se, že mu účast v brigádě zajistí rychlejší cestu na východ Ukrajiny, kde zuří nejtvrdší boje.
Jeho kolegou se stal i Ukrajinec Dmytro, který v civilu pracoval ve směnárně. Do brigády se přihlásil hlavně kvůli touze po pomstě. "Jakkoli to v 21. století může znít krutě. Musíme se pomstít za všechny naše lidi, za zavražděné děti," uvedl pro Reuters.
Do další protiofenzivy Ukrajina přejde podle dosavadních informací letos na jaře. Kdy přesně se tak ale stane, ukrajinští představitelé přiblížit nechtějí. "Doufám, že to začne nečekaně. Protože v tom je smysl vojenské operace - nikdo se nesmí dozvědět, že začala. Čím déle o ní nebude vědět nepřítel, tím lépe," uvedl před týdnem pro server RBK-Ukrajina ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. V souvislosti s plánovaným ukrajinským protiútokem se nicméně objevují obavy, že pokud nebude úspěšný, chuť podporovat Kyjev na Západě opadne.