Brigit se narodila v únoru 2016 náhradní matce na Ukrajině. Oplozené vajíčko dodal americký pár, podle zjištění mediální skupiny ABC News jde o Matthewa Scotta Etnyra (39 let) a Irmgard Paganovou (61 let).
Dívka se narodila předčasně a musela být připojena na přístroje, které ji udržovaly při životě. Když jí bylo pět měsíců, rodiče poslali na Ukrajinu dopis, ve kterém žádali o odpojení od přístrojů. Lékaři to odmítli a dívka se postupně zotavila.
Američané ale o malou Brigit dál nejevili zájem. Když se s nimi pečovatelky pokoušely opakovaně spojit, vyvrcholilo to tím, že jiim rodiče začali hrozit policií, informuje v reportáži Rádio Svobodná Evropa.
Ukrajina je jednou z mála zemí na světě, které na komerčních základech povolují náhradní mateřství pro cizince. Koncem dubna upoutalo pozornost video z jedné velké kyjevské kliniky, na němž bylo vidět desítky novorozenců, kteří se narodili náhradním matkám a které si rodiče nemohli kvůli uzavření hranic převzít.
Video obletělo svět a ještě více zvýšilo zájem o náhradní mateřství v této zemi, která patří k nejchudším v Evropě. Za donošení dítěte se tam platí kolem 37 000 eur (985 000 Kč), uvádí právník Sergej Antonov. Tento sektor vznikl na Ukrajině začátkem tisíciletí, ale před pěti lety doznal značného vzestupu, když bylo náhradní mateřství pro cizince zakázáno v Indii a Thajsku.
Oficiální statistiky neexistují, ale podle odhadů se na Ukrajině pro zákazníky z ciziny rodí každoročně 2500 až 3000 dětí. Více než třetinu z toho tvoří Číňané.
Oficiálně mohou náhradního mateřství využívat jen sezdané heterosexuální páry, u nichž byla potvrzena neplodnost. Neexistuje ale žádný konkrétní zákon a to otevírá dveře všemu: náhradní matky se tak například mohou stát obětí zneužití, uvádí Maryna Legenková z nevládní organizace La Strada Ukraine. Ta poskytuje ženám psychologickou, právní nebo lékařskou pomoc.