Poslední šance porazit Merkelovou. Německo čeká jediný televizní duel kandidátů na kancléře

Ondřej Houska Ondřej Houska
3. 9. 2017 10:45
Tuto neděli večer čeká Němce jediná debata kandidátů na kancléře před parlamentními volbami. Sociální demokrat Martin Schulz bude chtít v duelu stáhnout velký náskok, který má podle průzkumů šéfka křesťanských demokratů Angela Merkelová. Na debatu by se mělo dívat přes 30 milionů Němců. Schulz je lepší diskutér než Merkelová, velké šance na obrat přesto podle médií nemá.
Předvolební plakáty Angely Merkelové a Martina Schulze.
Předvolební plakáty Angely Merkelové a Martina Schulze. | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová nikdy nevyhrála jedinou předvolební debatu. Ale v následných volbách zvítězila pokaždé. Už třikrát.

Německý týdeník Spiegel tímto způsobem upozornil, že sociálnědemokratický vyzyvatel kancléřky Martin Schulz tento večer stojí před mimořádně těžkým úkolem.

Na obrazovkách mnoha německých televizí se s Merkelovou střetne v jediné debatě před parlamentními volbami, které se budou konat 24. září.

Aby ale Schulz zvrátil velký náskok kancléřky v průzkumech veřejného mínění, musel by debatu drtivě vyhrát. Merkelové křesťanští demokraté (CDU) zatím porážejí Schulzovy sociální demokraty (SPD) zhruba o 15 procentních bodů.

Schulz se ovšem nevzdává - už proto, že večer nejspíš osloví skutečně velké publikum.

Podle průzkumu agentury Forsa se chce dívat na televizní duel skoro polovina z 61 milionů oprávněných voličů. A každý pátý z těchto zhruba 30 milionů tvrdí, že ještě nemá jasno, komu dá svůj hlas.

Slabá řečnice a chybějící rozdíl

Merkelová má pověst slabé řečnice i debatérky. Nepoužívá velká slova, nestřídá grimasy. To v televizi působí někdy nudně.

Na druhou stranu tím může Merkelová podle médií ujistit voliče o svém klidném vůdcovství. V současném rozbouřeném světě tím kancléřka u Němců boduje.

Schulzovi jeho roli stěžuje i fakt, že se jeho názory od Merkelové nijak zásadně neliší. CDU a SPD ostatně poslední čtyři roky společně vládnou ve velké koalici.

Schulz se vůči Merkelové snaží vymezit například důrazem na sociální spravedlnost nebo zvýšenou kritikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle expertů ale zatím nedokázal najít "zásadní" téma pro německé voliče.

Schulz přitom prohlásil, že se v debatě neuchýlí k osobním útokům.

Vysílání bude mít navíc přísná pravidla - například ohledně času, po který budou moci oba politici odpovídat na otázky moderátorů.

To se nelíbí například bývalému šéfredaktorovi televizní stanice ZDF Nikolausovi Brenderovi, který debatu svázanou pravidly označil za "zmetek". Podle něj budou oba kandidáti během diskuse jako "v korzetu" a nebudou si moci příliš dovolit - což bude ve výsledku vyhovovat spíš Merkelové než Schulzovi, který potřebuje "útočit".

Německá média i proto nemají velká očekávání. "Pokud se nestane zázrak, bude televizní debata stejně překvapivá jako posledních 12 novoročních projevů kancléřky," napsal ironicky deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

O volbách je už rozhodnuto

A podobně to vidí i samotní Němci. Podle průzkumu pro deník Die Welt si jen 35 procent voličů myslí, že Schulz může díky úspěchu v debatě volby vyhrát.

Podle více než poloviny Němců je naopak o výsledku voleb už rozhodnuto.

Jednu naději ale Schulz přece jen má. Jeho předchůdce, poslední sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder, ztrácel v roce 2005 na tehdejší vyzyvatelku Angelu Merkelovou v jednu chvíli až 20 procentních bodů. Tuto ztrátu dokázal stáhnout na minimum i díky velmi přesvědčivému výkonu v televizní debatě, ve které Merkelovou jasně porazil.

Kancléřkou se ale nakonec stala ona.

Němci zřejmě dají v parlamentních volbách opět šanci Angele Merkelové. Nejkritičtější názory na její imigrační politiku jsou na severovýchodě Německa. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 40 minutami

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 1 hodinou

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy