Zavržený korunní princ Merkelové se vrátil. Po šesti letech sklidil aplaus

Martin Novák Martin Novák
1. 9. 2017 7:21
Bývalý favorit německé kancléřky a její exministr hospodářství a obrany se zapojil do předvolební kampaně. Angelu Merkelovou, kterou označil za "bývalou šéfku", podpořil. Karl-Theodor zu Guttenberg před šesti lety rezignoval kvůli plagiátorství ve své disertační práci. Návrat do politiky neohlásil. Zatím.
Karl-Theodor zu Guttenberg
Karl-Theodor zu Guttenberg | Foto: Reuters

Mnichov - Po šesti letech se vrátil bývalý ministr hospodářství a obrany Karl-Theodor zu Guttenberg do německé politiky.

Nebo alespoň do kampaně před parlamentními volbami 24. září.

Vystoupil s projevem na mítinku bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) v městečku Kulmbach. Za ovací a potlesku více než tisíce lidí. V publiku byl transparent s nápisem "Vítejte v Bavorsku, Karle-Theodore".

Chválil kancléřku Angelu Merkelovou. Označil ji za političku, kterou Německo nadále potřebuje.

"Ve světě poznamenaném krizemi, s Donaldem Trumpem v Bílém domě, Korejským poloostrovem na hraně jaderné války a autokraty, kteří chtějí rozdělit Západ, je Německo v nejlepších rukách mé bývalé šéfky Angely Merkelové," uvedl Guttenberg.

Jeho samotného v uplynulých šesti letech neživila politika, ale práce pro investiční firmu ve Spojených státech.

Bývalého kancléře Gerharda Schrödera naopak kritizoval za to, že přijal nabídku pracovat v dozorčí radě ruského ropného koncernu Rosněfť.

Býval oblíbencem Merkelové, ale podváděl

Dnes pětačtyřicetiletý Gutttenberg dříve patřil k okruhu nejbližších spolupracovníků a oblíbenců kancléřky. V Bundestagu byl poslancem křesťansko-demokratické frakce (CDU/CSU) už od roku 2002, tedy od svých třiceti let.

Analytici a politologové ho dokonce považovali za budoucího kancléře. Schopný, pracovitý, charismatický.

Jenže v únoru 2011 se objevilo podezření, že svoji dizertační práci o ústavách Evropské unie a Spojených států z části opsal z jiných zdrojů, aniž by je uvedl v poznámkách.

Merkelová ho hájila i před kritiky ve vlastní straně, ale když mu univerzita v Bayereuthu po prošetření jeho práce odebrala titul, byl konec. 1. března 2011 rezignoval, což byl největší personální otřes ve vládách kancléřky za dvanáct let, co je ve funkci.

"Chci poděkovat všem, kteří mě oprávněně kritizovali za mé chyby. Mnoho jsem se od nich naučil," řekl příznivcům CSU v Kulmbachu.

Právo na druhou šanci?

Návrat exministra obrany spustil debaty, zda by mohl navázat na přerušenou kariéru a stát se i přes někdejší "hřích" bavorským premiérem nebo německým kancléřem.

Přivítání Karla-Theodora zu Guttenberga v Kulmbachu.
Přivítání Karla-Theodora zu Guttenberga v Kulmbachu. | Foto: Reuters

"Každý má právo dostat druhou šanci. Ale musí přesvědčit ostatní, že se polepšil. Možná by to mohl zkusit v bavorském zemském sněmu," uvedl ministr zahraničí Sigmar Gabriel, který je členem Sociálnědemokratické strany.

Čtenáři internetové stránky týdeníku Spiegel v anketě nebyli vůči Guttenbergovi přehnaně vstřícní. Na dotaz, zda by se měl vrátit do politiky, odpovědělo kladně 36 procent účastníků hlasování a záporně 52 procent.

Za nástupce Merkelové v čele křesťanských demokratů jsou nyní považováni ministryně obrany Ursula von der Leyenová nebo ministr vnitra Thomas de Maiziére.

Guttenbergova manželka Stephania je prapravnučkou prvního kancléře sjednoceného Německa Otto von Bismarcka a sám Guttenberg je šlechtického původu. Jeho celé jméno zní Karl Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Franz Joseph Sylvester svobodný pán von und zu Guttenberg.

Němci zřejmě dají v parlamentních volbách opět šanci Angele Merkelové. Nejkritičtější názory na její imigrační politiku jsou na severovýchodě Německa. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 10 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy