Zavržený korunní princ Merkelové se vrátil. Po šesti letech sklidil aplaus

Martin Novák Martin Novák
1. 9. 2017 7:21
Bývalý favorit německé kancléřky a její exministr hospodářství a obrany se zapojil do předvolební kampaně. Angelu Merkelovou, kterou označil za "bývalou šéfku", podpořil. Karl-Theodor zu Guttenberg před šesti lety rezignoval kvůli plagiátorství ve své disertační práci. Návrat do politiky neohlásil. Zatím.
Karl-Theodor zu Guttenberg
Karl-Theodor zu Guttenberg | Foto: Reuters

Mnichov - Po šesti letech se vrátil bývalý ministr hospodářství a obrany Karl-Theodor zu Guttenberg do německé politiky.

Nebo alespoň do kampaně před parlamentními volbami 24. září.

Vystoupil s projevem na mítinku bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) v městečku Kulmbach. Za ovací a potlesku více než tisíce lidí. V publiku byl transparent s nápisem "Vítejte v Bavorsku, Karle-Theodore".

Chválil kancléřku Angelu Merkelovou. Označil ji za političku, kterou Německo nadále potřebuje.

"Ve světě poznamenaném krizemi, s Donaldem Trumpem v Bílém domě, Korejským poloostrovem na hraně jaderné války a autokraty, kteří chtějí rozdělit Západ, je Německo v nejlepších rukách mé bývalé šéfky Angely Merkelové," uvedl Guttenberg.

Jeho samotného v uplynulých šesti letech neživila politika, ale práce pro investiční firmu ve Spojených státech.

Bývalého kancléře Gerharda Schrödera naopak kritizoval za to, že přijal nabídku pracovat v dozorčí radě ruského ropného koncernu Rosněfť.

Býval oblíbencem Merkelové, ale podváděl

Dnes pětačtyřicetiletý Gutttenberg dříve patřil k okruhu nejbližších spolupracovníků a oblíbenců kancléřky. V Bundestagu byl poslancem křesťansko-demokratické frakce (CDU/CSU) už od roku 2002, tedy od svých třiceti let.

Analytici a politologové ho dokonce považovali za budoucího kancléře. Schopný, pracovitý, charismatický.

Jenže v únoru 2011 se objevilo podezření, že svoji dizertační práci o ústavách Evropské unie a Spojených států z části opsal z jiných zdrojů, aniž by je uvedl v poznámkách.

Merkelová ho hájila i před kritiky ve vlastní straně, ale když mu univerzita v Bayereuthu po prošetření jeho práce odebrala titul, byl konec. 1. března 2011 rezignoval, což byl největší personální otřes ve vládách kancléřky za dvanáct let, co je ve funkci.

"Chci poděkovat všem, kteří mě oprávněně kritizovali za mé chyby. Mnoho jsem se od nich naučil," řekl příznivcům CSU v Kulmbachu.

Právo na druhou šanci?

Návrat exministra obrany spustil debaty, zda by mohl navázat na přerušenou kariéru a stát se i přes někdejší "hřích" bavorským premiérem nebo německým kancléřem.

Přivítání Karla-Theodora zu Guttenberga v Kulmbachu.
Přivítání Karla-Theodora zu Guttenberga v Kulmbachu. | Foto: Reuters

"Každý má právo dostat druhou šanci. Ale musí přesvědčit ostatní, že se polepšil. Možná by to mohl zkusit v bavorském zemském sněmu," uvedl ministr zahraničí Sigmar Gabriel, který je členem Sociálnědemokratické strany.

Čtenáři internetové stránky týdeníku Spiegel v anketě nebyli vůči Guttenbergovi přehnaně vstřícní. Na dotaz, zda by se měl vrátit do politiky, odpovědělo kladně 36 procent účastníků hlasování a záporně 52 procent.

Za nástupce Merkelové v čele křesťanských demokratů jsou nyní považováni ministryně obrany Ursula von der Leyenová nebo ministr vnitra Thomas de Maiziére.

Guttenbergova manželka Stephania je prapravnučkou prvního kancléře sjednoceného Německa Otto von Bismarcka a sám Guttenberg je šlechtického původu. Jeho celé jméno zní Karl Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Franz Joseph Sylvester svobodný pán von und zu Guttenberg.

Němci zřejmě dají v parlamentních volbách opět šanci Angele Merkelové. Nejkritičtější názory na její imigrační politiku jsou na severovýchodě Německa. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy