Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová nikdy nevyhrála jedinou předvolební debatu. Ale v následných volbách zvítězila pokaždé. Už třikrát.
Německý týdeník Spiegel tímto způsobem upozornil, že sociálnědemokratický vyzyvatel kancléřky Martin Schulz tento večer stojí před mimořádně těžkým úkolem.
Na obrazovkách mnoha německých televizí se s Merkelovou střetne v jediné debatě před parlamentními volbami, které se budou konat 24. září.
Aby ale Schulz zvrátil velký náskok kancléřky v průzkumech veřejného mínění, musel by debatu drtivě vyhrát. Merkelové křesťanští demokraté (CDU) zatím porážejí Schulzovy sociální demokraty (SPD) zhruba o 15 procentních bodů.
Schulz se ovšem nevzdává - už proto, že večer nejspíš osloví skutečně velké publikum.
Podle průzkumu agentury Forsa se chce dívat na televizní duel skoro polovina z 61 milionů oprávněných voličů. A každý pátý z těchto zhruba 30 milionů tvrdí, že ještě nemá jasno, komu dá svůj hlas.
Slabá řečnice a chybějící rozdíl
Merkelová má pověst slabé řečnice i debatérky. Nepoužívá velká slova, nestřídá grimasy. To v televizi působí někdy nudně.
Na druhou stranu tím může Merkelová podle médií ujistit voliče o svém klidném vůdcovství. V současném rozbouřeném světě tím kancléřka u Němců boduje.
Schulzovi jeho roli stěžuje i fakt, že se jeho názory od Merkelové nijak zásadně neliší. CDU a SPD ostatně poslední čtyři roky společně vládnou ve velké koalici.
Schulz se vůči Merkelové snaží vymezit například důrazem na sociální spravedlnost nebo zvýšenou kritikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle expertů ale zatím nedokázal najít "zásadní" téma pro německé voliče.
Schulz přitom prohlásil, že se v debatě neuchýlí k osobním útokům.
Vysílání bude mít navíc přísná pravidla - například ohledně času, po který budou moci oba politici odpovídat na otázky moderátorů.
To se nelíbí například bývalému šéfredaktorovi televizní stanice ZDF Nikolausovi Brenderovi, který debatu svázanou pravidly označil za "zmetek". Podle něj budou oba kandidáti během diskuse jako "v korzetu" a nebudou si moci příliš dovolit - což bude ve výsledku vyhovovat spíš Merkelové než Schulzovi, který potřebuje "útočit".
Německá média i proto nemají velká očekávání. "Pokud se nestane zázrak, bude televizní debata stejně překvapivá jako posledních 12 novoročních projevů kancléřky," napsal ironicky deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
O volbách je už rozhodnuto
A podobně to vidí i samotní Němci. Podle průzkumu pro deník Die Welt si jen 35 procent voličů myslí, že Schulz může díky úspěchu v debatě volby vyhrát.
Podle více než poloviny Němců je naopak o výsledku voleb už rozhodnuto.
Jednu naději ale Schulz přece jen má. Jeho předchůdce, poslední sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder, ztrácel v roce 2005 na tehdejší vyzyvatelku Angelu Merkelovou v jednu chvíli až 20 procentních bodů. Tuto ztrátu dokázal stáhnout na minimum i díky velmi přesvědčivému výkonu v televizní debatě, ve které Merkelovou jasně porazil.
Kancléřkou se ale nakonec stala ona.