Portoriko hlásí bankrot. Vláda nemá na telefony

Roman Gazdík
4. 3. 2009 22:02
Guvernér oznámil propuštění desetiny státních zaměstnanců
Portorický kapitol v hlavním městě San Juanu
Portorický kapitol v hlavním městě San Juanu | Foto: Mtmelendez

San Juan - Vláda na Portoriku hlásí bankrot. Kvůli finančním problémům guvernér teritoria volně přidruženého k USA ohlásil propuštění 30 tisíc státních zaměstnanců.

Ekonomika ostrova se zmítá v problémech už tři roky, podle agentury Bloomberg ji nyní navíc zasáhla finanční krize. Portoriko si minulý rok půjčilo 2,9 miliardy dolarů, které investovalo v penzijních fondech. Místo očekávaného ročního zisku 8,5 procenta však pád trhů přinesl ztrátu 200 milionů dolarů.

„Musíme čelit hořké skutečnosti, že vláda je zbankrotovaná," prohlásil novopečený guvernér Luis Fortuño ve svém televizním projevu. „Představte si, že by v červnu vláda přestala platit účty za elektřinu. Nebo za vodu a telefony."

Největší deficit v USA

Fortuño tak představil reformu, která počítá s ročními škrty ve výši dvou miliard dolarů a propuštěním 30 tisíc vládních zaměstnanců, tedy každého desátého. Pokud nebude vláda údajně jednat ihned, budou následky cítit ještě za deset let.

Portorikánci nevolí ve federálních volbách, v primárkách však mají úctyhodných 60 delegátů, Obama zde ale prohrál s Hillary
Portorikánci nevolí ve federálních volbách, v primárkách však mají úctyhodných 60 delegátů, Obama zde ale prohrál s Hillary | Foto: Reuters

Podle CNN po svém nástupu do funkce před dvěma měsíci nový guvernér zjistil, že je deficit čtyřnásobný oproti tomu, co mu bylo řečeno, a dosahuje 3,2 miliardy dolarů, tedy nejvíce na hlavu v USA.

Portoriko má dostat od Washingtonu v rámci stimulačního balíčku pět miliard dolarů, guvernér však chce státní parlament požádat ještě o dalších 500 milionů, které chce věnovat důchodcům, půjčovat podnikatelům a investovat do veřejných projektů. Cílem je rozpumpovat zkomírající ekonomiku.

Součástí plánu na záchranu státních financí je i pětiprocentní zvýšení daně z příjmu pro banky, pojišťovací společnosti, korporace a jedince, jejichž příjem přesahuje 100 tisíc dolarů ročně. Zvýší se rovněž daně na cigarety, pivo a víno.

Sám se vzdá deseti procent svého platu a šéfové vládních agentur půjdou s příjmy dolů o pět procent.

Plán se však setkal se silným odporem odborů, které slibují mohutné protesty.

Portorický guvernér Luis Fortuńo
Portorický guvernér Luis Fortuńo | Foto: Archiv portorické vlády

Přidružené Portoriko

Pětimilionové Portoriko není státem USA, ale pouze "volně přidruženým územím", které sice spadá pod federální administrativu Spojených států, ale v Kongresu má jen jednoho zástupce bez hlasovacího práva.

Portorikánci nemohou hlasovat ve federálních volbách přímo na ostrově, jelikož jsou však občany USA, je jim to dovoleno v některém z padesáti států USA.


 

Právě se děje

Další zprávy