reklama
 
 

Pákistán: Po útočnících na kriketový tým se stále pátrá

4. 3. 2009 8:00
Přízrak z Mnichova ožil: sportovci byli pod palbou

* Přibližně dvanáct útočníků napadlo autobus se srílanskými sportovci. * Zabito bylo šest policistů, kteří je chránili, a jeden až dva další lidé. Šest sportovců a jejich trenér utrpěli zranění. * Teroristům se podařilo z místa činu uprchnout, policie ztratila stopu.

Láhaur - Srílanský kriketový tým, který byl napaden teroristy v pákistánském Láhauru při cestě na zápas, je zpět doma v Colombu. Pákistán mezitím pátrá po útočnících a snaží se ujistit svět, že bezpečnostní situace v zemi se nezhoršuje.  

Při útoku zahynulo nejméně osm lidí. Mezi nimi šest policistů, kteří sportovce chránili, a řidič druhého autobusu, který jel za napadeným vozem a vezl australské rozhodčí. Zranělo bylo šest sportovců a jejich britský trenér.

Pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí v rozhovoru pro Wall Street Journal, řekl, že jeho stát nebude jednat s Talibanem, ani nyní ani v budoucnu. "Je to existenční boj. Pokud prohrajeme, prohraje i svět. Nemáme právo na prohru," prohlásil.

Úterní útok maskovaných útočníků ukázal, s jakým ďáblem máme co do činění, dodal. Policie stále pátrá v Láhauru,  druhém největším městě Pákistánu u indických hranic, po 12 útočnících. Zatkla už několik lidí, ale odmítla sdělit, zda jsou mezi nimi i podezřelí z násilného činu.

Útočníci, kteří se domlouvali vysílačkami, napadlo autobus srílanských sportovců, který mířil na Kaddáfího stadion, kde se měli utkat s pákistánským národním týmem. Kriket je nejoblíbenějším sportem v regionu.

„Chci říci jednu věc: je to stejný vzorec, stejní teroristé, kteří zaútočili v Bombaji," citovala Reuters paňdžábského guvernéra Salmana Tasíra. Také policejní velitel této provincie Chalíd Farúk prohlásil, že styl dobře vycvičených atentátníků „připomínal útoky v Bombaji". Při nich loni na podzim zahynulo v indické finanční metropoli 165 lidí.

 

Podle Reuters se jedná o první velký útok na mezinárodní sportovní tým od olympiády v Mnichově roku 1972, na které palestinští teroristé zabili 11 sportovců z Izraele.

Útočníci se údajně na místo dopravili motorizovanými rikšami a sportovce napadli raketami, granáty a střelami z kalašnikovů.

Guvernér Paňdžábu pak prohlásil, že se útočníci nacházejí v nedalekém nákupním středisku, policie nicméně přiznala, že jejich stopu ztratila.

Podle BBC se jedná o velkou ránu pro pákistánský kriket, který pozval srílanské sportovce, aby se zúčastnili turné v zemi poté, co svoji účast po útocích v Bombaji odvolali Indové. Podle Indie existovalo pojítko mezi bombajskými teroristy a pákistánskými tajnými službami. Pákistán přiznal, že útok byl částečně naplánován na jeho území.

Kvůli bezpečnosti odvolali své turné i Australané a mezinárodní kriketová federace minulý měsíc rozhodla, že se Trofej šampionů, druhý nejvýznamnější kriketový turnaj, v roce 2009 přesune z Pákistánu právě na Srí Lanku.

Pozorovatelé se shodnou na tom, že zřejmě neexistuje důvod, proč by pákistánské radikální skupiny útočily právě na srílanské sportovce; jediným motivem bude pravděpodobně snaha vyvolat paniku v zahraničí.

Pákistánský ministr pro námořní dopravu však obvinil Indii. "Důkazy, které máme, ukazují, že tito teroristé přišli přes hranici z Indie," prohlásil Sardar Nabíl Ahmed Gabol. "Šlo o spiknutí s cílem poškodit pověst Pákistánu."

autor: Zahraničí | 4. 3. 2009 8:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama