Buďte silní jako USA, vyzval Evropu prestižní list

Roman Gazdík
2. 3. 2009 10:55
Evropská unie je dle New York Times během krize slabá a rozdělená
Mirek Topolánek a předseda Evropské komise José Manuel Barroso v neděli v Bruselu
Mirek Topolánek a předseda Evropské komise José Manuel Barroso v neděli v Bruselu | Foto: Reuters

New York - Ekonomická krize ohrožuje ideu jednotné Evropy a včerejší krizový summit svolaný českým premiérem Mirkem Topolánkem tyto obavy neuklidnil, ale naopak posílil. Slabá Evropská unie by si měla vzít příklad ze Spojených států.

Tak vidí současné debaty o řešení hospodářské krize na půdě Evropské unie prestižní americký deník New York Times (NYT).

Ne protekcionismu

V neděli se v Bruselu na popud českého předsednictví sešly země sedmadvacítky, které vydaly po jednání prohlášení o tom, že hodlají v období krize postupovat společně. Špičky EU se také postavily proti protekcionismu.

Za "sprosté slovo" jej označil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož předchozí prohlášení, že by se francouzská auta neměla vyrábět v Česku, ale ve Francii, obavy z protekcionistických tendencí podpořila.

Protekcionismus je sprosté slovo
Protekcionismus je sprosté slovo | Foto: Reuters

Analýza New York Times si však více než proklamací o jednotném postupu všímá negativních reakcí, které si vysloužil návrh maďarského premiéra Ference Gyurcsányho a údajné celkové slabosti evropských institucí při boji s krizí.

Rozdrobená Evropa

Gyurcsány požádal pro státy východní a střední Evropy o balíček pomoci ve výši až 190 miliard eur, to se však u jeho kolegů - šlo například o předsedy vlád Německa a Česka - nesetkalo s pochopením.

Mezi zeměmi střední a východní Evropy, které zasáhla krize tvrdě (Maďarsko, pobaltské republiky aj.), a bohatými západními zeměmi NYT vidí ekonomickou mezeru, která se krizí může ještě prohloubit a rozdrobit tak unii jako celek.

"Tradiční koncept "solidarity" je podkopáván protekcionistickým tlakem v některých členských zemích a ztuhlostí udržování společné měny, eura, v regionu, který má rozdílné ekonomické potřeby," píše deník, podle kterého politika Evropské centrální banky neumožňuje zemím eurozóny zasaženým tvrdě krizí - jako například Irsko nebo Řecko - podniknout radikální kroky ke stimulaci ekonomik.

Gyurcsánymu krachuje ekonomika, s žádostí o balíček 190 miliard eur neuspěl
Gyurcsánymu krachuje ekonomika, s žádostí o balíček 190 miliard eur neuspěl | Foto: Ludvík Hradilek

Silné USA

"S nejistým vedením a nedostatkem mocných kolektivních institucí Evropská unie bojuje s napětím, které krize nevyhnutelně vyvolává mezi 27 zeměmi, které jsou nerovnoměrně (hospodářsky) rozvinuty," píše NYT a jako příklad dává Evropě americký přístup.

"Evropské problémy jsou v prudkém kontrastu s reakcí USA. Prezident Obama nyní ohlásil rozpočet, který Spojené státy velice zadluží, ale také vyvíjí snahu přerozdělit příjmy, reorganizovat zdravotní pojištění, zlepšit vzdělání a bojovat s environmentálními problémy."

Nejednotná Evropa je údajně pro USA problematická také z jiného pohledu. Washington chce EU donutit k většímu zapojení v Afghánistánu a na Blízkém východě a v této spolupráci si krize dle deníku také vybere svou daň.

 

Právě se děje

Další zprávy