Porota v USA se radí o trestu pro střelce z denverského kina

ČTK ČTK
15. 7. 2015 18:48
O osudu sedmadvacetiletého muže nyní podle agentury Reuters diskutuje porota složená z devíti žen a tří mužů. Poradě předcházel tři měsíce trvající proces.
Obviněný Jamese Holmes.
Obviněný Jamese Holmes. | Foto: Reuters

Centennial (USA) - Porota v americkém městě Centennial se ve středu začala radit o trestu pro Jamese Holmese, který je obžalován, že v roce 2012 při premiéře filmu o Batmanovi postřílel na tomto předměstí Denveru 12 lidí a 70 dalších zranil. Holmesovi hrozí trest smrti.

O osudu sedmadvacetiletého muže nyní podle agentury Reuters diskutuje porota složená z devíti žen a tří mužů. Poradě předcházel tři měsíce trvající proces.

Obhajoba někdejšího studenta neurologie při něm tvrdila, že Holmes trpí bludy a schizofrenií a nemůže nést za svůj skutek odpovědnost. Psychiatři předvolaní obžalobou uvedli, že muž je sice těžce duševně nemocný, ale v době činu byl příčetný.

Holmes podle obžaloby vyšel v červenci 2012 asi 20 minut po začátku filmového představení nouzovým východem ven z kina. Po chvíli se vrátil do sálu oblečen v černém, v plynové masce a s helmou.

Někteří ze 400 diváků ve vyprodaném sále si mysleli, že je součástí produkce. Záhy však Holmes vhodil do sálu dva granáty se slzným plynem a začal střílet. Po asi 15 minutách se nechal bez odporu zatknout policií.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy