Denverský střelec byl v době vražd příčetný, říkají posudky

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2015 23:51
Na úvod procesu s Jamesem Holmesem to prohlásila obžaloba. Střelbu, kterou zahájil v kině při premiéře filmu o Batmanovi, nepřežilo 12 lidí a dalších 70 utrpělo zranění.
Střelec z Denveru James Holmes.
Střelec z Denveru James Holmes. | Foto: Reuters

Centennial (USA) - Američan James Holmes, který je obžalován z vražd a pokusů o vraždu při střelbě v denverském kině před třemi lety, byl v době činu podle dvou lékařských posudků příčetný.

V pondělí to na úvod procesu prohlásila obžaloba. Střelbu při premiéře filmu o Batmanovi nepřežilo 12 lidí a dalších 70 utrpělo zranění. Prokuratura žádá trest smrti, podle obhajoby je ale mladý muž duševně nemocný a patří do léčebny.

"Oba (posudky) tvrdí to samé: ten člověk byl příčetný, když se v kině v červenci 2012 pokusil všechny zavraždit," řekl v úvodní řeči prokurátor George Brauchler, jehož citovala agentura AP. Obžaloba také tvrdí, že útok připravoval řadu měsíců.

Holmes čin nepopírá, tvrdí ale, že při něm byl nepříčetný, a proto se necítí vinen. Při přípravě soudního procesu podstoupil na příkaz justice dvě psychiatrická vyšetření. Výsledky byly zveřejněny až dnes v úvodu procesu. Ten oficiálně začal koncem ledna výběrem poroty. Očekává se, že soud potrvá několik měsíců.

Rodiče obviněného poslali před zahájením procesu tisku otevřený dopis, v němž tvrdili, že jejich syn až do masakru neudělal nikdy nic zlého. "Není to zrůda. Je to lidská bytost postižená vážnými duševními problémy," uvedli v textu Robert a Arlene Holmesovi.

Pokud soud uzná Holmese duševně nemocným, vyhne se vězení. Americká média už dříve spekulovala, že v případě hospitalizace by mohl být Holmes po čase propuštěn na svobodu, pokud lékaři dospějí k závěru, že je vyléčen a že už není nebezpečím pro veřejnost. Vzhledem k závažnosti činu by to ale byla otázka velmi vzdálené budoucnosti.

Holmes podle obžaloby vyšel asi dvacet minut po začátku filmového představení nouzovým východem ven z kina. Po chvíli se vrátil do sálu oblečen v černém, v plynové masce a s helmou. Někteří ze 400 diváků ve vyprodaném sále si mysleli, že je součástí produkce. Záhy však Holmes vhodil do sálu dva granáty se slzným plynem a začal střílet. Po asi 15 minutách se nechal bez odporu zatknout policií.

 

Právě se děje

Další zprávy