Syn si koupil pušky, oznámila vyděšená matka. Dostal 15 let

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 5. 2014 17:30
Žena v mladíkových kalhotách našla účtenku od samopalů. Zalarmovala policii a stala se hrdinkou. Teď ji sžírají pochybnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bolivar (USA) - Lidé se někdy musejí rozhodovat i v situacích, jež nemají dobrého řešení.

Své o tom vědí rodiče dvacetiletého mladíka, kteří v něm rozpoznali dalšího potenciálního "šíleného střelce". Zavolali proto na něj policii a nechali ho zavřít.

Blaec Lammers trpí dlouhodobými duševními problémy a rodiče si s ním od dětství nevěděli rady. Vždy když se jeho stav dramaticky zhoršil - povětšinou poté, co přestal brát antipsychotika -, nechávali ho zavírat na psychiatrii.

Lékaři ho tam ale proti jeho vůli nemohli držet déle než 96 hodin. Po uplynutí zákonné lhůty se Lammers vždy vrátil domů a vše začalo nanovo.

Každý den jsme se jeden druhého ptali‚ co s ním budeme dělat.

"Každý den jsme se jeden druhého ptali‚ co si s ním počneme,” svěřil se otec Bill Lammers deníku The Washington Post.

Fáze relativního uklidnění a narůstající agrese se neustále opakovaly. V listopadu 2012 ale přišel zvrat. Matka našla v Blaecových kalhotách na vyprání účtenku od dvou samopalů AR-16, což je civilní verze obávané armádní zbraně M-16, a okamžitě si prý uvědomila, která uhodila. S manželem se shodli, že okamžitě zavolají policii.

Ta mladíka zatkla a poté, co se při výslechu na policejní stanici přiznal k zamýšlenému masakru, mu sdělila obvinění z přípravy vražd prvního stupně.

Podobně jako střelec z Denveru James Holmes měl Blaec Lammers v úmyslu zaútočit na diváky v plném kinosále. Na základě přiznání a nalezených, byť nikdy nepoužitých zbraní si teď odpykává patnáctiletý trest vězení.

Samopaly mu prodali, přestože ho dobře znali

K zatčení došlo pouhé čtyři měsíce poté, co Holmes na premiéře Batmana chladnokrevně pozabíjel 12 lidí.

Lammersovy přesto sžírá svědomí. Nikdy nepřestanou pochybovat, zda se rozhodli správně. Na mysl se jim neustále vtírá myšlenka, že by Blaec svůj hrůzný plán možná nikdy neuskutečnil.

Neuvěřitelné na celém případu je i to, že si mnohokrát hospitalizovaný mladík samopaly bez problému koupil v supermarketu, kde si pravidelně vyzvedával léky a odkud byl v roce 2009 vyveden, protože vešel dovnitř s řeznickým nožem a halloweenskou maskou klauna na obličeji.

Místní šerif i obyvatelé města Bolivar ve státě Missouri navíc Lammerse dobře znali, protože na něj bezradní rodiče nespočetněkrát volali policii.

Pochyby zůstanou nadosmrti

Mladíkova matka Tricia se s trestem nikdy nesmířila, počítala prý s tím, že ho vyšetří, možná hospitalizují a pošlou domů.

"Nikdy jsme se s tím úplně nesrovnali, ale zase si říkám, že je lepší žít s tím, že jsme udali vlastního syna, než s tím, že naše dítě zabilo 20 nebo 30 lidí," poznamenává Lammers starší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy