Pomoc z ciziny potřebuje 40 procent Syřanů, varuje OSN

Michal Žák Michal Žák
Aktualizováno 5. 11. 2013 15:23
Miliony lidí trpí nedostatkem jídla či zdravotnického materiálu.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Damašek / New York - Zatímco svět v posledních týdnech soustředí svoji pozornost především na likvidaci chemického arzenálu a přípravu mírové konference, situace civilistů se v občanskou válkou zmítané Sýrii den ode dne zhoršuje.

Jak upozornila šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová, pomoc zvenčí potřebuje bezmála 9,5 milionu Syřanů, tedy zhruba 40 procent populace.

"Krize v Sýrii se zhoršuje rychle a neúprosně," prohlásila na půdě Rady bezpečnosti OSN.

"V izolovaných či obléhaných oblastech Sýrie žije přes dva a půl milionu lidí. Většina z nich nemá přístup k adekvátní stravě, elektřině či zdravotnickému materiálu," vypočítala s tím, že jen od září vzrostl počet potřebných o třetinu.

Konference v nedohlednu

V Ženevě se jedná o plánované mírové konferenci. Snahy diplomatů USA, Ruska a zvláštního zmocněnce OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdara Brahímího ale hatí fakt, že zástupci opozice a vludnoucího režimu odmítají usednout k jednomu stolu. Obě strany si kladou stále nové podmínky.

Zatlačte na Asada i povstalce

Mezinárodní společenství podle ní musí vyvinout "mnohem větší politický tlak" jak na vládu prezidenta Bašára Asada, tak na povstalce.

Humanitární organizace si dlouhodobě stěžují, že jim vláda komplikuje práci, jelikož jim odmítá vydávat víza. Oficiální svolení Damašku k působení v Sýrii tak nedostali například Lékaři bez hranic (MSF), a to navzdory dlouhému vyjednávání.

Týmy organizace, která v minulosti za svoji práci získala Nobelovu cenu míru, tak operují jen v šesti nemocnicích na severu země, který ovládají povstalci.

A když už humanitární pracovníci mohou v Sýrii pracovat, stávají se často terčem útoků radikálů, kteří bojují na obou stranách konfliktu.

Plošné očkování

Varování Amosové přichází v době, kdy se na severu země objevilo několik případů obrny. A panují obavy, že by mohlo dojít k epidemii nebezpečného onemocnění, které postihuje ty nejmenší.

Damašek proto spouští celonárodní očkování, které má děti ochránit nejen proti obrně, ale i proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Situace se nelepší ani v okolních zemích, kam Syřané prchají po tisících. Jen v Libanonu momentálně pobývá přes 700 tisíc Syřanů, přes půl milionu uprchlíků hlásí i Jordánsko či Turecko.

Dalších 6,5 milionu lidí pak muselo opustit své domovy, byť dosud pobývají v Sýrii.

 

Právě se děje

Další zprávy