Média: Izrael splnil hrozby, udeřil na syrskou základnu

Michal Žák Michal Žák
1. 11. 2013 9:14
Tel Aviv ani Damašek zprávy nekomentují.
Izraelští vojáci při výcviku na Golanských výšinách, nedaleko hranice se Sýrií.
Izraelští vojáci při výcviku na Golanských výšinách, nedaleko hranice se Sýrií. | Foto: Reuters

Tel Aviv/Damašek - Letouny izraelské armády udeřily v noci ze středy na čtvrtek na vojenskou základnu poblíž syrského přístavu Lakátíja.

S odvoláním na zdroj z americké vlády o tom informovaly světové agentury. Podle nich byly cílem útoku rakety SA-125s ruské výroby, podle všeho určené pro libanonské militantní hnutí Hizballáh.

Zpravodajská stanice Al-Arabíja s odvoláním na své zdroje uvedla, že letouny měly za úkol zneškodnit vysoce moderní syrský systém protivzdušné obrany, a to včetně raket země-vzduch SA-8.

"V oblasti, kde je základna protivzdušné obrany, bylo zaznamenáno několik explozí," komentovala zvěsti v Londýně sídlící Syrská pozorovatelna lidských práv (SOHR).

Naplnění hrozeb?

Izrael ale, jak už bývá v obdobných situacích zvykem, mlčí.

"Takové zprávy nekomentujeme," reagoval pro server Jerusalem Post mluvčí Izraelských obranných sil (Israel Defence Forces, IDF). "Ke zprávám zahraničních médií se nevyjadřujeme," odvětila televizi CNN mluvčí vlády.

Kabinet premiéra Benjamina Netanjahua nicméně v minulosti opakovaně varoval, že zasáhne jakoukoliv dodávku zbraní, která by byla určená teroristickým skupinám.

Bojovníci šíitského Hizballáhu stojí v syrském konfliktu na straně prezidenta Bašára Asada.

Před konferencí

Zpráva o leteckém úderu přišla jen pár hodin poté, co Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdila, že syrský režim v termínu daném rezolucí Rady bezpečnosti OSN zlikvidoval zařízení na výrobu chemických zbraní.

Libanonský reportér BBC Jim Muir poznamenává, že zvěsti o útoku přicházejí v době, kdy Rusko úzce spolupracuje se Spojenými státy na přípravě konference, která by po více než 30 měsících měla přinést do občanskou válkou zmítané Sýrie mír.

Přístav Lakátíja je baštou prezidenta Asada. Žijí zde převážně členové sekty alávitů , která se hlásí k šíitské odnoži islámu a patří k ní nejen hlava státu, ale i další špičky vládnoucího režimu.

 

Právě se děje

Další zprávy