Sýrie zničila továrny na výrobu chemických zbraní

Michal Žák Petr Jemelka Michal Žák, Petr Jemelka
Aktualizováno 31. 10. 2013 10:42
Potvrdili to inspektoři mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní
Inspektoři OPCW v Sýrii operují už několik týdnů.
Inspektoři OPCW v Sýrii operují už několik týdnů. | Foto: Reuters

Damašek - První fáze likvidace syrského chemického arzenálu byla úspěšně dokončena.

Režim prezidenta Bašára Asada oznámil, že zničil veškeré vybavení pro výrobu, míchání a skladování chemických zbraní, informovala BBC.

Zvěsti zároveň potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která na vše dohlíží. Damašek tím podle ní splnil jednu z podmínek zářijové rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

"OPCW ověřila a byla svědkem zničení všech 23 deklarovaných míst, kde se chemikálie vyráběly, mísily a plnily," stojí ve zprávě organizace.

Celkem experti prohlédli 21 z 23 deklarovaných provozů, kde Sýrie zbraně vyráběla nebo mísila. Na dvě místa se z bezpečnostních důvodů inspektoři dostat nemohli. Zařízení z těchto továren prý bylo ale předem převezeno do oblastí, které kontroluje armáda, a tam ho OPCW prověřila.

To nejtěžší teprve přijde

Nyní přijde na řadu zničení již vyrobených bojových látek, což ale bude podle předpokladů mezinárodního společenství složitější.

Sýrie totiž v celkem 41 zařízeních skladuje přibližně 1300 tun bojových látek a výchozích sloučenin a 1230 kusů munice. Hotovo by mělo být do konce června 2014.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ovšem už začátkem října upozornil, že celá akce bude nadmíru nebezpečná.

"Těžké ostřelování, letecké údery, minometná palba a nevybíravé ostřelování civilních oblastí jsou samozřejmostí," vypočítával tehdy úskalí, jež na experty čekají. "Bojová linie se mění velmi rychle."

V Sýrii navíc na obou stranách konfliktu operuje bezpočet zahraničních bojovníků, kteří nejsou nijak pod kontrolou. Zatímco po boku Asadových vojáků bojují příslušníci libanonského Hizballáhu, opozici podporují mimo jiné radikálové z organizací napojených na Al-Káidu.

Pochybnosti přetrvávají

Navzdory zprávám OPCW ale nadále panují obavy, že Asadův režim notnou část chemických zbraní zatají. Podle přeběhlíků v minulosti posílal konvoje s chemickými zbraněmi do Iráku.

Chemičtí experti navíc mohou vycházet pouze z toho, jaká data jim poskytne Damašek. Ten navíc k likvidaci látek přistoupil až poté, co mu hrozila mezinárodní intervence.

Důvodem byl chemický útok z 21. srpna, jenž si podle opozice vyžádal přes 1300 mrtvých. Spojené státy ho připisují armádě, podle Ruska ho ale měli na svědomí rebelové.

 

Právě se děje

Další zprávy