Do výměny vězňů se zapojilo i Polsko. Dál usiluje o osvobození novináře z Běloruska

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 8. 2024 16:09
Polsko se výměny vězňů mezi Spojenými státy a Ruskem účastnilo jako loajální spojenec USA, řekl v pátek podle agentury PAP náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Szejna. Šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski později sdělil, že pokračují snahy o osvobození polského novináře Andreje Pačobuta (polsky Andrzeje Poczobuta) a dalších politických vězňů v Bělorusku, ale odehrávají se samostatně.
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski | Foto: Reuters

"Chtěl bych vás ujistit, že snahy o osvobození dalších politických vězňů, běloruských politických vězňů, stejně jako Andrzeje Poczobuta, jsou vedeny odděleně," uvedl Sikorski a dodal, že Varšava vyvíjí neustálé úsilí o Pačobutovo propuštění.

Výměna vězňů mezi Ruskem a západními zeměmi se uskutečnila ve čtvrtek v Ankaře a týkala se celkem 26 lidí a sedmi zemí. Polsko při ní propustilo rusko-španělského novináře Pavla Rubcova, jenž vystupuje i pod svým španělským jménem Pablo González. Agentura PAP ho označuje jako důstojníka ruské tajné vojenské služby GRU. Polské úřady ho zadržely v roce 2022.

Polský deník Rzeczpospolita se v pátek ptal, proč mezi propuštěnými nebyl novinář a aktivista polské menšiny v Bělorusku Andrej Pačobut, odsouzený k osmi rokům vězení. List uvádí, že to vypadá, že Varšava při jednáních, která trvala měsíce, zřejmě stála stranou a že se jich pravděpodobně neúčastnila demokratická běloruská opozice v exilu. Německo nebo Spojené státy mohly napsat Pačobuta a ostatní "zajatce běloruského režimu" na seznam, když přinutily běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka k udělení milosti německému občanovi Rikovi Kriegerovi odsouzenému k smrti, napsala Rzeczpospolita.

Náměstek ministra zahraničí Szejna v pátek řekl, že ve věci Pačobuta "resort diplomacie podniká různé snahy a je v kontaktu s běloruskou stranou". Zapojení Varšavy do čtvrteční výměny označil za strategický krok, který se může ukázat pro Polsko jako výhodný, když by potřebovalo podporu od Spojených států.

"Získali jsme to, že jsme loajálním členem NATO, loajálním spojencem USA a toto je možná hodnotou samou o sobě," řekl Szejna ve veřejnoprávní televizi TVP. Dodal, že šlo o akci Spojených států, při níž Američané Polsko poprosili, aby k ní "přispělo svojí troškou do mlýna". "A třeba v nejbližší době poprosíme našeho největšího spojence a další o podobnou podporu," dodal bez dalších podrobností.

 

Právě se děje

Další zprávy