Polsko musí zaplatit mužům, které CIA věznila na jeho území

ČTK ČTK
17. 2. 2015 22:00
Saúdský Arab a Palestinec saúdskoarabského původu se na soud obrátili s obviněním, že je CIA v roce 2002 tajně přepravila do vězení v polských lesích, kde byli podrobeni mučení.
Foto: Reuters

Varšava/Štrasburk - Polsko musí zaplatit odškodnění dvěma mužům, které na polském území americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zadržovala v tajném vězení pro podezřelé z terorismu. Evropský soud pro lidská práva v úterý definitivně zamítl žádost vlády ve Varšavě o odvolání proti rozsudku, podle něhož Polsko umožnilo CIA zřídit na svém území tajnou věznici. Polské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters oznámilo, že se verdiktu soudu podřídí.

Polsko také podle štrasburského tribunálu musí rychle ukončit vyšetřování ohledně toho, zda polští představitelé nesou vinu na tom, že vězení mohlo fungovat. "Po Polsku je požadováno, aby konečně provedlo podrobné a účinné vyšetřování, zveřejnilo informace týkající se jeho role a pohnalo zodpovědné (lidi) před spravedlnost," komentovala dnešní rozhodnutí soudu obhájkyně jednoho z žalujících Helen Duffyová.

Saúdský Arab Abdar Rahím Našírí a Palestinec saúdskoarabského původu Abú Zubajdá se na soud obrátili s obviněním, že je CIA v roce 2002 tajně přepravila do vězení v polských lesích, kde byli podrobeni mučení. Podle rozsudku štrasburského soudu z loňského července má vláda ve Varšavě jednomu z nich zaplatit odškodné ve výši 100 000 eur (2,76 milionu korun) a druhému 130 000 eur.

Podle prosincové zprávy amerického Senátu zabývající se brutálními výslechovými metodami CIA fungovala v prvních letech po 11. září 2001 se souhlasem Varšavy tajná věznice CIA v Polsku, jehož představitelé si chtěli svolením s jejím provozováním udržet dobré vztahy s USA. Jako první polský představitel to v prosinci potvrdil exprezident Aleksander Kwaśniewski, podle nějž však vedení země nevědělo o mučení vězňů.

Obhájci někdejších vězňů tvrdí, že úterní verdikt může být precedentem pro případné spory o odškodnění lidí zadržovaných v dalších tajných věznicích na území Evropy, kde fungovaly například v Litvě či Rumunsku.

 

Právě se děje

Další zprávy