Islámský stát inspirovala CIA, zajatce mučí waterboardingem

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
29. 8. 2014 14:00
Džihádisté údajně techniku, kterou "proslavila" americká CIA, použili nejméně na čtyřech svých zajatcích, včetně zavražděného novináře Foleyho.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rakka/Washington - Radikálové z organizace Islámský stát (IS) de facto "okopírovali" takzvaný waterboarding, tedy techniku mučení, kterou v minulém desetiletí nechvalně proslula americká CIA.

Letiště v Tripoli, Libye, srpen 2011
Letiště v Tripoli, Libye, srpen 2011 | Foto: Jonathan Pedneault/freejamesfoley.org

Islamisté ji podle médií použili nejméně na čtyřech svých zajatcích, a to včetně amerického novináře Jamese Foleyho, kterého nakonec před objektivem kamery zavraždili. Video následně vyvěsili na internet.

"Věděli přesně, jak se to (waterboarding - pozn. red.) provádí," cituje server The Washington Post, jenž informaci přinesl, člověka obeznámeného s tím, co se dotyčným rukojmím v zajetí džihádistů dělo.

Zajatci podle něj byli drženi v syrském městě Rakka.

Pocity topícího se člověka

Mučení Foleyho potvrdil i další zdroj obeznámený s jeho zajetím. "Je to část informací, které probublaly napovrch, a Jima se to týkalo," prohlásil s tím, že novinář zřejmě "přetrpěl hodně fyzického týrání."

Waterboarding u mučeného člověka navozuje pocity, jako by se topil. Oběť je při něm zpravidla připoutaná k lavici či k židli a trýznitelé jí do úst a nosu, přes které má přetažený kus látky, lijí proud studené vody.

"Mokré oblečení vytváří bariéru, skrze kterou je obtížné - v některých případech přímo nemožné - dýchat," uvedlo před devíti lety americké ministerstvo spravedlnosti na adresu někdejší vyslýchací techniky CIA, kterou později nynější prezident Barack Obama postavil mimo zákon.

Matka zavražděného novináře ve čtvrtek uvedla, že o mučení svého syna pomocí metody waterboarding nevěděla. FBI i CIA odmítly informace komentovat.

Foley byl prý dokonce mučení vystaven ve větší míře než ostatní, protože jeho věznitelé z jeho počítače zjistili, že žurnalista má bratra u americké armády. Médiím to sdělil francouzský novinář Didier Francois, jenž byl islamisty držen od loňského června po dobu deseti měsíců. Radikálové na Foleym podle něj vyzkoušeli i tzv. "falešné popravy".

Francois byl nakonec i s druhým francouzským novinářem propuštěn poblíž hranic s Tureckem.

Informace serveru fakticky potvrdil i zdroj agentury Reuters blízký rodině jednoho ze zajatců, kterého zadržoval IS. Bez dalších detailů sdělil, že rukojmí byli vystavováni waterboardingu.

Shora schválená technika

Za vlády amerického prezidenta George Bushe CIA v zámoří otevřela věznice, kde vyslýchala lidi podezřelé z terorismu. Waterboarding byl jednou z metod, kterou k výslechu služba používala, byla tehdy dokonce schválena ministerstvem spravedlnosti.

Server jmenuje tři osoby, které CIA tímto způsobem "vyslýchala". Podle zprávy ministerstva spravedlnosti z roku 1995 jeden z nich - Chalíd Šejk Mohamed, který se označuje za strůjce 13 let starých útoků - waterboarding podstoupil hned 183krát.

CIA čelí i podezření, že se nejméně v jednom případě uchýlila i k tzv. falešné popravě, přestože tato praktika ministerstvem nebyla schválena. Bush posléze tato zařízení CIA nechal uzavřít a zmíněné tři osoby spolu s dalšími lidmi nechal převézt do neblaze proslulého vězení Guantánamo na Kubě.

Jeho nástupce Barack Obama techniku posléze označil za mučení, odsoudil ji a spolu s dalšími donucovacími metodami výslechu postavil mimo zákon.

"Islámský stát je skupina, která běžně týrá a popravuje lidi. Pro svou brutalitu nepotřebuje inspiraci. To, že by USA byly nějakým způsobem zodpovědné za taktiku ISIL, je směšné a přispívá to jejich zkroucené propagandě," sdělil novinářům nejmenovaný americký činitel.

Odpůrci této techniky se také obávali, že pokud Američané vyslýchají podezřelé tímto způsobem, mohli by se i v cizině uchýlit k podobným praktikám vůči americkým občanům.

Jeden výbor, dva různé závěry

Zatímco se americký zpravodajský výbor Senátu chystá vydat prohlášení, v němž tvrdí, že podobné techniky výslechu CIA byly neúčinné, její tehdejší zaměstnanci tato tvrzení podle serveru zpochybňují.

Foto: Reuters

Agentura Reuters na začátku srpna informovala, že dotyčnou zprávu se chystají vydat demokraté, kteří zmíněný výbor ovládají. Doplnila, že republikáni z výboru pracují na vlastní zprávě, která naopak hovoří o úspěších donucovacích praktik.

"Informace získané z těchto výslechů byly ve skutečnosti použité k přerušení a narušení teroristických spiknutí, včetně některých informací, které pomohly dostat Ládina," uvedl tehdy například republikánský senátor Saxby Chambliss.

IS hrozí dalšími vraždami

V současnosti organizace podle informací agentury zadržuje tři Američany a do deseti dalších zajatců ze západních zemí. Rukojmí ze Západu ale zadržují i další skupiny operující v Sýrii a Iráku.

Záběr z videonahrávky, na níž džihádisté z Islámského státu popravili amerického novináře Jamese Foleyho.
Záběr z videonahrávky, na níž džihádisté z Islámského státu popravili amerického novináře Jamese Foleyho. | Foto: Reuters

IS nyní hrozí, že zabije dalšího amerického novináře – Stevena J. Sotloffa, jenž se rovněž krátce objevil na videozáznamu Foleyho smrti. Za jeho život oroduje i jeho matka, která ve středu zveřejnila video s žádostí o propuštění svého syna. IS pak ve čtvrtek zveřejnil další záznam, který zachycuje domnělou popravu iráckého kurdského bojovníka, údajně za to, že se Kurdové spolčují s USA.

Nemáme strategii, přiznal Obama

Prezident Obama tento týden na tiskové konferenci v Bílém domě přiznal, že ohledně situace na Blízkém východě ještě Spojené státy nedospěly k jasné odpovědi.

"Ještě nemáme strategii," uvedl Obama na dotaz týkající se případné vojenské akce v Sýrii.

Prezident prý požádal Pentagon, aby vypracoval seznam možností, zatímco on se podívá na další aspekty a bude pokračovat v sjednávání partnerů nejen v regionu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy