S mučením po 11. září jsme to přehnali, přiznal Obama

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
2. 8. 2014 11:37
Udělali jsme věci, které jsou v rozporu s našimi hodnotami, je si ale třeba uvědomit, že byly tajné služby pod tlakem, prohlásil šéf Bílého domu.
Jeden z nových záběrů mučení v irácké věznici
Jeden z nových záběrů mučení v irácké věznici | Foto: SBS

Washington - Americký prezident Barack Obama znovu uznal, že bylo chybou, že Ústřední zpravodajská služba (CIA) lidi podezřelé z terorismu po útocích z 11. září 2001 mučila, napsala agentura DPA. "Nějaké lidi jsme mučili," řekl Obama. "Udělali jsme věci, které jsou v rozporu s našimi hodnotami," dodal.

Zároveň ale připomněl, že po útocích teroristů napojených na mezinárodní síť Al-Káida na New York a Washington byly americké bezpečností složky pod velkým tlakem. "Nevědělo se, zda nepřijdou další útoky," řekl a varoval před pokryteckým hodnocením chyb, jichž se CIA podle něho dopustila. Řada lidí z CIA tehdy "tvrdě pracovala" a on je považuje za "opravdové vlastence".

Sama CIA hovoří stále jen o "rozšířených metodách výslechu". K nim patřil třeba takzvaný waterboarding, při němž má člověk pocit, že se topí. Také Obamův předchůdce, republikán George Bush mladší, a jeho někdejší nejbližší spolupracovníci v této souvislosti neustále odmítají použít termín "mučení". Obama brutální praktiky zakázal používat krátce po svém nástupu do Bílého domu v roce 2009.

Metodami, které v boji proti teroristické síti Al-Káida používala CIA, se léta zabýval zpravodajský výbor amerického Senátu. Ve zprávě o 6300 stranách podrobně hovoří o technikách výslechů, tvrdě kritizuje drsné metody a vyčítá CIA, že pořádně nevyhodnotila účinnost těchto metod. Obama oznámil, že části této zprávy kritizující CIA chce nechat brzy zveřejnit.

Šéf Bílého domu doufá, že se tak Spojeným státům podaří vypořádat s těžkou kapitolou jejich dějin. "Překročili jsme jistou mez a to je třeba pochopit a vyrovnat se s tím," řekl americký prezident, podle kterého musejí USA za své jednání převzít zodpovědnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy