S mučením po 11. září jsme to přehnali, přiznal Obama

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
2. 8. 2014 11:37
Udělali jsme věci, které jsou v rozporu s našimi hodnotami, je si ale třeba uvědomit, že byly tajné služby pod tlakem, prohlásil šéf Bílého domu.
Jeden z nových záběrů mučení v irácké věznici
Jeden z nových záběrů mučení v irácké věznici | Foto: SBS

Washington - Americký prezident Barack Obama znovu uznal, že bylo chybou, že Ústřední zpravodajská služba (CIA) lidi podezřelé z terorismu po útocích z 11. září 2001 mučila, napsala agentura DPA. "Nějaké lidi jsme mučili," řekl Obama. "Udělali jsme věci, které jsou v rozporu s našimi hodnotami," dodal.

Zároveň ale připomněl, že po útocích teroristů napojených na mezinárodní síť Al-Káida na New York a Washington byly americké bezpečností složky pod velkým tlakem. "Nevědělo se, zda nepřijdou další útoky," řekl a varoval před pokryteckým hodnocením chyb, jichž se CIA podle něho dopustila. Řada lidí z CIA tehdy "tvrdě pracovala" a on je považuje za "opravdové vlastence".

Sama CIA hovoří stále jen o "rozšířených metodách výslechu". K nim patřil třeba takzvaný waterboarding, při němž má člověk pocit, že se topí. Také Obamův předchůdce, republikán George Bush mladší, a jeho někdejší nejbližší spolupracovníci v této souvislosti neustále odmítají použít termín "mučení". Obama brutální praktiky zakázal používat krátce po svém nástupu do Bílého domu v roce 2009.

Metodami, které v boji proti teroristické síti Al-Káida používala CIA, se léta zabýval zpravodajský výbor amerického Senátu. Ve zprávě o 6300 stranách podrobně hovoří o technikách výslechů, tvrdě kritizuje drsné metody a vyčítá CIA, že pořádně nevyhodnotila účinnost těchto metod. Obama oznámil, že části této zprávy kritizující CIA chce nechat brzy zveřejnit.

Šéf Bílého domu doufá, že se tak Spojeným státům podaří vypořádat s těžkou kapitolou jejich dějin. "Překročili jsme jistou mez a to je třeba pochopit a vyrovnat se s tím," řekl americký prezident, podle kterého musejí USA za své jednání převzít zodpovědnost.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 38 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 43 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy