S mučením po 11. září jsme to přehnali, přiznal Obama

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
2. 8. 2014 11:37
Udělali jsme věci, které jsou v rozporu s našimi hodnotami, je si ale třeba uvědomit, že byly tajné služby pod tlakem, prohlásil šéf Bílého domu.
Jeden z nových záběrů mučení v irácké věznici
Jeden z nových záběrů mučení v irácké věznici | Foto: SBS

Washington - Americký prezident Barack Obama znovu uznal, že bylo chybou, že Ústřední zpravodajská služba (CIA) lidi podezřelé z terorismu po útocích z 11. září 2001 mučila, napsala agentura DPA. "Nějaké lidi jsme mučili," řekl Obama. "Udělali jsme věci, které jsou v rozporu s našimi hodnotami," dodal.

Zároveň ale připomněl, že po útocích teroristů napojených na mezinárodní síť Al-Káida na New York a Washington byly americké bezpečností složky pod velkým tlakem. "Nevědělo se, zda nepřijdou další útoky," řekl a varoval před pokryteckým hodnocením chyb, jichž se CIA podle něho dopustila. Řada lidí z CIA tehdy "tvrdě pracovala" a on je považuje za "opravdové vlastence".

Sama CIA hovoří stále jen o "rozšířených metodách výslechu". K nim patřil třeba takzvaný waterboarding, při němž má člověk pocit, že se topí. Také Obamův předchůdce, republikán George Bush mladší, a jeho někdejší nejbližší spolupracovníci v této souvislosti neustále odmítají použít termín "mučení". Obama brutální praktiky zakázal používat krátce po svém nástupu do Bílého domu v roce 2009.

Metodami, které v boji proti teroristické síti Al-Káida používala CIA, se léta zabýval zpravodajský výbor amerického Senátu. Ve zprávě o 6300 stranách podrobně hovoří o technikách výslechů, tvrdě kritizuje drsné metody a vyčítá CIA, že pořádně nevyhodnotila účinnost těchto metod. Obama oznámil, že části této zprávy kritizující CIA chce nechat brzy zveřejnit.

Šéf Bílého domu doufá, že se tak Spojeným státům podaří vypořádat s těžkou kapitolou jejich dějin. "Překročili jsme jistou mez a to je třeba pochopit a vyrovnat se s tím," řekl americký prezident, podle kterého musejí USA za své jednání převzít zodpovědnost.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Na hladině Bečvy se znovu objevila pěna a uhynulé ryby

Na hladině Bečvy ve Valašském Meziříčí se opět vytvořila pěna. Hlášen je úhyn ryb, zatím jen v nízkém počtu. Inspektoři pro životní prostředí míří na místo.

Další zprávy