"Jeszcze Polka nie zginiela." Tisíce žen vyšly kvůli přísnému potratovému zákonu do ulic

Martin Ehl Martin Ehl
3. 10. 2016 13:48
Tisíce polských žen vyrazily do ulic na protest proti přísného protipotratového zákonu, který projednává parlament. Paradoxem je, že občanský návrh zákona nevyhovuje svojí přísností ani vládní konzervativní straně. "Jsme naštvané, o ničem jiném doma ani v práci nemluvíme. Musela jsem to vysvětlovat i synovi. Role matek je teď důležitá a těžká," říká Daria Malická z polských Kielc
Foto: Reuters

Varšava - Daria Malická ze středopolských Kielc se - podobně jako tisíce dalších žen - v pondělí ráno oblékla do černého.

Na výraz protestu proti návrhu přísného protipotratového zákona, který předminulý týden začal projednávat polský parlament.

Spolu se sestřenicí a její desetiletou dcerou vyrazily vlakem do Krakova na velký pochod, který je součástí na pondělí svolaných protestů a stávek žen proti zákonu.

"V menších městech to televize neukáže, ve Varšavě či v Krakově nás musí být co nejvíc," vysvětluje majitelka malé PR firmy, proč váží dvouhodinovou cestu do malopolské metropole.

Vězení i za samovolný potrat

Polské ženy jsou naštvané. Do parlamentu před dvěma týdny zamířily dva návrhy zákonů týkající se potratů zorganizované občanskými iniciativami. Jeden, liberální podporovaný levicovými stranami, Sejm, v němž mají většinu vládní konzervativci strany Právo a spravedlnost (PiS) , hned zamítl.

Druhý, ultrakonzervativní, který už tak přísnou potratovou legislativu chce ještě utáhnout, poslanci pustili do dalšího jednání. Podle některých výkladů by podle něj mohlo hrozit vězení i ženě, která prodělá samovolný potrat. Vyloučena by byla například interupce po znásilnění, ilegální by bylo použití takzvané postkoitální antikoncepce.

"Opravdu nás to hodně štve. Už více než týden o ničem jiném s kamarádkami nemluvíme, s manželem také a vysvětlovala jsem i desetiletému synovi, o čem že se to hovoří v televizi - samozřejmě přiměřeně jeho věku. Je to pro nás opravdu zásadní věc," vysvětluje třicátnice Daria. A důležitá věc je to nejen pro ni.

Konzervativní revoluce

Zpřísnění různých kulturních a sociálních předpisů je součástí konzervativní revoluce, kterou Polsko prožívá od loňského volebního vítězství PiS vedené Jaroslawem Kaczyńským.

Pondělní protest a obecně spor o potraty jsou dosud asi největší civilizační bitvou, kterou mezi sebou dvě části polské společnosti vedou.

Navíc je spor vyostřen tím, že se do něj na obou stranách spektra zapojila média - veřejnoprávní a konzervativní návrh obhajují, liberální jako televize TVN či deník Gazeta Wyborcza protesty podporují. Obě strany se bojí, že pondělní protesty budou v médiích podány zkresleně.

Paradoxem je, že taková polarizace nevyhovuje ani Kaczyńskému a větší části vládní strany, která tak přísný návrh, vzniklý mezi nejkonzervativnějšími organizacemi napojenými na katolickou církev, ani příliš hlasitě nepodporuje.

I před jejím sídlem na Nowogrodské ulici se od pondělního dopoledne shromažďovaly ženy v černém s transparenty jako "jeszcze Polska nie zginiela" s přeškrtnutým "s" ve slově Polska, variantou na hlavní verš polské národní hymny "ještě Polka nezemřela".

Samotná PiS se radikálnosti návrhu trochu lekla. Volby vyhrála jen díky tomu, že se jí podařilo před rokem přitáhnout nespokojené středopravicové voliče, kteří nejsou v civilizačních otázkách - jako jsou právě potraty - tak radikální jako konzervativní voličské jádro strany.

Foto: Reuters

Nechtěná pozornost

Spor o potraty navíc opět přitahuje k Polsku nevítanou pozornost ze zahraničí a líčí vládní stranu i její příznivce jako bigotnější katolíky, než většina z nich je.

Protesty před polským velvyslanectvím na podporu polských žen organizuje i například i nevládní organizace Česká ženská lobby, která vyzvala i českou eurokomisařku Věru Jourovou, aby Polky podpořila.

Kaczyński, který kromě poslaneckého mandátu nemá žádnou oficiální státní funkci a řídí stát i stranu ze sídla právě v Nowogrodské, podle některých médií rozhodl "zaparkovat" radikální návrh v poslaneckých komisích a vypracovat vlastní, poněkud mírnější verzi. Aby upokojil tradiční voliče své strany, ale udržel i ty nové.

"Jsme v etapě vypracování návrhů, které by byl méně restriktivní než je občanský návrh," řekl o víkendu maršálek Senátu Stanislaw Karczewski.

Podle stranického návrhu, o němž informovala televize Polsat News, by interupce byla možná ve dvou případech - po znásilnění nebo jiném kriminálním činu a v případě, kdy by těhotenství ohrožovalo život matky.

Polky se tak v pondělí chtě nechtě musejí podobně jako Daria rozhodnout, na jakou stranu čím dál víc rozdělené polské společnosti přidat – na tu konzervativnější, kde mají stále silnější hlas extrémnější názory jako je ten, jenž reprezentuje právě tvrdý protipotratový zákon – anebo na tu liberálnější, která by chtěla ženám dopřát možnost se rozhodnout.

A navíc to ještě vysvětlit dětem, jako to udělala Daria. "Naše role maminek je teď velmi důležitá. A těžká," říká Daria.

 

Právě se děje

Další zprávy