reklama
 
 

V sídle ruské FSB vybuchla bomba, kterou přinesl 17letý mladík. Při explozi zemřel

Aktualizováno 31. 10. 2018 14:38
Výbuch způsobil sedmnáctiletý mladík, který při explozi přišel o život. Tři lidé jsou v nemocnici.

Moskva - Výbuch v sídle pobočky ruské tajné služby FSB v centru Archangelsku na severu země způsobil sedmnáctiletý mladík, který do budovy přinesl ve středu ráno výbušné zařízení a při jeho explozi zahynul. Oznámili to federální vyšetřovatelé, kteří případ vyšetřují jako teroristický útok. Totožnost pachatele ani jeho motivy dosud neoznámili.

Exploze zranila tři pracovníky FSB, která je nástupkyní sovětské tajné policie KGB. O událostech v Archangelsku byl informován prezident Vladimir Putin, uvedl mluvčí Kremlu.

"Podle předběžných zjištění osoba, která vstoupila do budovy, vytáhla z tašky blíže neurčený předmět, který jí po určité době vybuchl v rukou a způsobil zranění neslučitelná se životem," oznámil ruský Národní protiteroristický výbor.

Mluvčí archangelské správy FSB Jelizaveta Semušinová mezitím médiím potvrdila, že při explozi zahynul muž, který nepracoval u FSB.

Vyšetřovací výbor následně podle agentury TASS upřesnil, že výbuch způsobil sedmnáctiletý mladík, který při explozi přišel o život. Na sociálních sítích a v médiích se objevil snímek předpokládaného pachatele.

Zdravotníci podle agentury Interfax udělali vše, co bylo v jejich silách, aby mladíka udrželi při životě, ale během poskytování první pomoci podlehl zraněním.

"Vybuchlo blíže neurčené výbušné zařízení. Tři (lidé) jsou v nemocnici. Totožnost mrtvého se zjišťuje. Zločin se odehrál uvnitř budovy," řekl novinářům místní gubernátor Igor Orlov. Informoval také o posílení bezpečnostních opatření na místech, kde dochází k větší koncentraci lidí, jakož i u státních a veřejných zařízení.

Sídlo FSB bylo po výbuchu evakuováno, doprava v okolí přerušena a agenti FSB a policisté prověřovali doklady všech kolemjdoucích.

Atentátník prý několik minut před útokem zveřejnil varování. "Soudruzi, teď v budově FSB v Archangelsku bude spáchán teroristický útok. Odpovědnost za něj beru na sebe. Příčiny jsou vám naprosto jasné," napsal na internetovém chatu podle serveru Newsru.com uživatel používající symboliku teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF), která svého času v Německu připravila o život tři desítky lidí. Dodal, že "FSB vyrábí případy a mučí lidi". Ostatní uživatelé chatu měli podle serveru dojem, že mají do činění s provokatérem.

Média připomínají obdobný případ z dubna loňského roku, kdy během přestřelky v podatelně FSB v Chabarovsku tři lidé přišli o život. Útočník byl identifikován jako místní neonacista. Ještě před střelbou zabil instruktora nedalekého střeleckého klubu, kde se zmocnil zbraní. Při incidentu byl zabit jeden pracovník FSB, jeden návštěvník a také útočník. Tajná služba později upřesnila, že útočil osmnáctiletý mladík, který patřil k neonacistické skupině.

autor: ČTK | 31. 10. 2018 9:02

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama