Střelba v synagoze v Pittsburghu. Nejméně jedenáct mrtvých, útočník je v nemocnici

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 27. 10. 2018 19:34
Ozbrojený muž vrthl do synagogy a střílel. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil útok za otřesný antisemitský čin.
Policisté zasahující před synagogou.
Policisté zasahující před synagogou. | Foto: Reuters

Pittsburgh - Nejméně jedenáct lidí zahynulo při útoku střelce v synagoze v americkém Pittsburghu.

Útočník byl zraněn při přestřelce s policií a je v nemocnici. Dějištěm krveprolití se stala synagoga The Tree of Life (Strom života), která stojí v pittsburské čtvrti Squirrel Hill.

"Je to jeden z nejhorších zločinů, jaký jsem viděl. Je to velmi zlé," popsal novinářům místo krveprolití viditelně otřesený šéf bezpečnostního odboru pittsburského úřadu Wendell Hissrich.

Střelcem je podle něho šestačtyřicetiletý Robert Bowers, který byl se zraněním převezen do nemocnice. Podle médií na internetu šířil antisemitské příspěvky. Publikoval rovněž fotografie zbraní, které vlastnil.

Podle FBI vešel útočník do synagogy v době, kdy byla plná lidí, kteří se účastnili sobotní židovské bohoslužby. "Všichni židé musí zemřít!" vykřikoval podle televize CBS, než začal střílet.

Muž začal pálit i po prvních policistech, kteří dorazili po zavolání na tísňovou linku. Útočníka ale zranila střela z policejní zbraně, načež se vzdal.

Prezident Donald Trump označil zločin za "sprostou masovou vraždu" a prohlásil, že antisemitismus je třeba rázně odsoudit. Odpovědí na zločiny podobné tomu z Pittsburghu by podle něho mělo být častější používání trestu smrti.

"Pokud tohle někdo udělá, měl by dostat trest smrti," odpověděl prezident na otázku, jak zabránit dalším případům hromadné střelby.

Americký viceprezident Mike Pence označil střelbu za útok na náboženskou svobodu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V muzeu ve Francii se zabarikádoval muž a vyhrožoval lidem, policie ho zadržela

V archeologickém muzeu v jihofrancouzském městě Saint-Raphaël se ve středu ráno zabarikádoval muž. Po několika hodinách jej zásahová jednotka francouzské policie zadržela, informovala agentura AFP. Muž z budovy vykřikoval výhrůžky a na zdi objektu se našly "znepokojivé" nápisy v arabštině. Podle serveru France Bleu policie předpokládá, že muž má psychické problémy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy