Skala Sykamineas (Řecko) - Podle záchranáře Christose Ramose by čtvrteční zatýkání na řeckém ostrově Lesbos mohlo zmírnit počet uprchlíků, kteří ke břehům ostrova připlouvají, a také zpřísnit kontrolu jejich dokladů.
Řecká policie zatkla ve čtvrtek cizince, kteří dodávali padělané pasy uprchlíkům a dalším migrantům přicházejícím do země. Policie podle agentury Reuters v zátahu proti padělatelské síti pokračuje. Místní server Lesvosnews uvedl, že bylo zadrženo celkem 12 lidí, mezi pachateli jsou Pákistánci, Afghánci, Íránci a tři lidé z Mytilény, kteří na ostrově prodávají lístky na loď.
Díky získaným dokumentům mohli uprchlíci letecky odcestovat z Řecka do jiné destinace v Evropě v rámci schengenského prostoru. Mezi nimi se ale mohli vyskytovat i nebezpečné osoby. Denně údajně padělatelé odbavili 400 až 500 lidí, falešný pas a vízum vyšel běžence na 300 až 400 eur (8100 až 10800 Kč).
Lesvos still worrying. Arrivals averaging 3.3K daily. Coord, w volunteers, NGOs being stepped up. Expanded presence in north. Accom needed.
— Adrian Edwards (@AdrianEdwrds) November 13, 2015
"Všichni tady netrpělivě čekáme, až se začne příliv uprchlíků řešit. Lesbos a okolní ostrovy jsou uprchlickou vlnou zasaženy nejvíce a právě mafie je zodpovědná za to, co se tady na moři děje," reagoval záchranář Ramos z organizace Fire Protection Volunteers ve vesnici Skala Sykamineas. Ta přitom na Lesbu patří k nejvíce frekventovaným místům severovýchodního pobřeží, kam čluny připlouvají.
Nervozita po Paříži
"Nervozita pašeráků byla znát už po útocích v Paříži. Od té doby připlouvá méně lodí. Policie jde po síti, která si zde založila firmu, aby padělala falešné doklady. Jak dlouho to mohlo takto fungovat?" uvedl řecký novinář Giannis Sinanis, podle kterého policejní zátah pravděpodobně souvisí se zpřísněnými opatřeními právě po teroristických útocích.
Majitelka jedné místní restaurace řekla, že zatímco v uplynulých týdnech z nedalekého Turecka připlouvalo do Skaly kolem 45 člunů denně, tento týden to byla jen asi polovina. Ve čtvrtek jich připlulo devět, na posledním z nich večer, kdy byla již tma, se plavily malé děti jen s několika dospělými. Na nafukovací člun se vejde až 50 běženců.
O víkendu se zhorší počasí
Záchranář Christos Ramos upozorňuje, že o víkendu se má zhoršit počasí. "Věříme, že snad nebudou z Turecka čluny posílat. Pašeráci na špatné počasí ohledy neberou a lidi pošlou na jistou smrt," dodal. Připomněl v této souvislosti tragickou událost z konce října, kdy se právě za větru u břehů ostrova Lesbos utopily asi čtyři desítky lidí. Řecká pobřežní stráž tehdy z potopené lodi zachránila 242 lidí.
Řecko je letos vůbec nejvyhledávanější tranzitní zemí pro mimoevropské uprchlíky směřující na starý kontinent. Asi 650 tisíc běženců prchajících před násilím a chudobou se letos dostalo do EU právě přes Řecko. Riskují přitom život v přeplněných a chatrných člunech. Stovky se jich utopily.
Merkelová nechce horní hranici kvót
Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) v pátek na stranickém sjezdu bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) odmítla požadavek sesterské strany, aby Berlín stanovil horní hranici počtu uprchlíků, které je ochoten přijmout v příštím roce.
"Pokud to chceme, musíme vložit veškerou sílu do evropského, mezinárodního řešení," prohlásila Merkelová před zhruba tisícovkou delegátů CSU. Kancléřka v té souvislosti zmínila mimo jiné ochranu vnějších hranic EU a dohodu o legální migraci s Tureckem.
"Iniciativou snížit počet uprchlíků tímto způsobem dokážeme, na rozdíl od jednostranně stanoveného národního stropu, konat v zájmu všech," prohlásila Merkelová. Sjezd před jejím vystoupením schválil velkou většinou usnesení s požadavkem na stanovení horní hranice počtu uprchlíků v Německu. Německo tak má dát najevo, že už narazilo na hranice svých kapacit.
Vládní CSU v posledních měsících naléhá na kancléřku aby přitvrdila svou politiku vůči uprchlíkům. Merkelová patří mezi hlavní zastánce celoevropského řešení, které zahrnuje i Bruselem stanovené uprchlické kvóty pro jednotlivé členské státy.