Ponurá atmosféra a stopy po kulkách. Dějiště největšího únosu Čechoslováků obrazem

Ponurá atmosféra a stopy po kulkách. Dějiště největšího únosu Čechoslováků obrazem
Městečko Alto Catumbela leží v hornaté části Angoly - země, která leží na jihozápadě Afriky.
Místo se stalo dějištěm největšího únosu v československých dějinách.
12. března 1983 odsud vojáci hnutí UNITA bojující v občanské válce proti vládním komunistickým jednotkám unesli 66 Čechoslováků. Vedli je na dalekou základnu Jamba.
Z městečka Alto Catumbela až na základnu Jamba. Tuhle trasu museli Čechoslováci překonat.
Foto: Jakub Plíhal
Jan Hejl Jakub Plíhal Jan Hejl, Jakub Plíhal
Aktualizováno 23. 3. 2019 18:20
Šestatřicet let uplynulo od největšího únosu v našich dějinách. V africké Angole partyzáni z hnutí UNITA zajali 66 Čechoslováků, kteří v městečku Alto Catumbela pomáhali s provozem místní papírny a celulózky. Dnes chátrající fabriku navštívili reportéři deníku Aktuálně.cz. Podívejte se, jak místo vypadá.
 

Právě se děje

před 45 minutami

Labouristé pozastavili členství expředsedy Corbyna, důvodem je antisemitismus

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to ve čtvrtek omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Corbyn má po dobu vyšetřování pozastavené členství ve straně a v jejím poslaneckém klubu, a to kvůli svým vyjádřením a neochotě je následně odvolat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření labouristů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy