Za komunismu studovali u nás, dodnes umí česky. Angolané vzpomínají na Prahu

Jan Hejl Jakub Plíhal Jan Hejl, Jakub Plíhal
10. 3. 2019 18:31
Ačkoliv Emanuel Sousa a Manuel Martins da Cruz žijí v daleké Angole na jihozápadě Afriky, umí dokonale česky. Za socialismu studovali ve spřáteleném Československu, dodnes si pamatují jazyk a na Prahu si uchovali intenzivní vzpomínky. Oba bydlí v Luandě, angolské metropoli, která je podle statistik nejdražším městem světa pro cizince. V žebříčku pravidelně předbíhá New York i Hongkong. Město se potýká s propastnými rozdíly mezi chudými a elitou, nefunguje tu městská doprava, ovzduší je znečištěné. Cizinci žijící ve městě za západní standardy proto platí enormní sumy. Chybí Angolanům Česko? A jak se jim v Luandě žije? Přímo v africké zemi natáčeli reportéři Aktuálně.cz.
Angolané vzpomínají na Česko a popisují život v jednom z nejdražších měst světa | Video: Jakub Plíhal, Jan Hejl, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 49 minutami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy