Za komunismu studovali u nás, dodnes umí česky. Angolané vzpomínají na Prahu

Jan Hejl Jakub Plíhal Jan Hejl, Jakub Plíhal
10. 3. 2019 18:31
Ačkoliv Emanuel Sousa a Manuel Martins da Cruz žijí v daleké Angole na jihozápadě Afriky, umí dokonale česky. Za socialismu studovali ve spřáteleném Československu, dodnes si pamatují jazyk a na Prahu si uchovali intenzivní vzpomínky. Oba bydlí v Luandě, angolské metropoli, která je podle statistik nejdražším městem světa pro cizince. V žebříčku pravidelně předbíhá New York i Hongkong. Město se potýká s propastnými rozdíly mezi chudými a elitou, nefunguje tu městská doprava, ovzduší je znečištěné. Cizinci žijící ve městě za západní standardy proto platí enormní sumy. Chybí Angolanům Česko? A jak se jim v Luandě žije? Přímo v africké zemi natáčeli reportéři Aktuálně.cz.
Angolané vzpomínají na Česko a popisují život v jednom z nejdražších měst světa | Video: Jakub Plíhal, Jan Hejl, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Do plotu sídla kancléřky Merkelové narazilo zřejmě úmyslně auto

Do vjezdové brány k sídlu kancléřky Angely Merkelové ve středu dopoledne narazilo vozidlo. Podrobnosti o incidentu, který byl očividně úmyslný, odmítla policie na místě s ohledem na vyšetřování sdělit. Policie vozidlo prohledává, přítomni jsou i zdravotníci a hasiči. Podle listu Die Welt mělo SPZ náležící k městu Lippe v Severním Porýní-Vestfálsku.

Na boku vozu jsou nápisy "Vy zatracení vrazi dětí a starých lidí" (Ihr verdammten Kinder und alte Menschen-Mörder) a také "Stop globalizování politiky", píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy