Za lepší hygienu. Navštívili jsme vesnici v Angole, kde Češi pomáhají stavět latríny

Jan Hejl Jan Hejl
18. 2. 2019 19:11
V zapadlé vesnici Jundo v centrální části Angoly není elektřina ani vodovod, lidé jsou tu odkázáni na zemědělství. Jejich země, která leží na jihozápadě Afriky, se potýká s extrémní chudobou a následky vleklé občanské války.
Latríny pro angolské vesničany. Češi pomáhají v chudé zemi zlepšit hygienu | Video: Jakub Plíhal, Jan Hejl

Kuito, Angola (od našeho zpravodaje) - Vysoký šlachovitý muž v ošoupané uniformě postává u pěšiny, která se obtáčí kolem kukuřičných políček a hliněných domů se střechami ze slámy. U malých obydlí schne v dopoledním žáru prádlo pověšené na dřevěných kůlech. Už v deset hodin je tady minimálně 25 stupňů Celsia.

"Jmenuji se Alberto Engundi," představuje se portugalsky a po chvíli přechází do kmenového nářečí. Je náčelníkem vesnice Jundo v centrální části Angoly, rozlehlé země na jihozápadě Afriky. Není tu elektřina ani vodovod. Místní žijí tradičním způsobem života, odkázáni na zemědělství.

Mapa Angoly
Mapa Angoly | Foto: Aktuálně.cz

Asi šedesátiletý Engundi následně jde vratkým krokem k budce sousedící s jedním z domů. Nízký vchod je zakrytý jen pytlem od brambor. Jednoduchá dřevěná konstrukce pokrytá slámou obklopuje asi tři metry hlubokou díru do země. Takových latrín je ve vesnici, kde žije okolo 550 lidí, více než stovka. S jejich výstavbou pomáhá Člověk v tísni.

Česká nevládní organizace v angolské provincii Bié, jejíž součástí je i vesnice Jundo, spolupracuje se státními úředníky. S nimi šíří osvětu o hygieně a nabádá, aby si každá rodina postavila vlastní toaletu. Pokud se to podaří, vesnice jako celek obdrží osvědčení. Lidé z Junda certifikát dostanou zhruba za půl hodiny.

Zpěv při ceremoniálu

Na plácku u skromně vybavené školy se scházejí nejprve děti a po chvíli přicházejí i dospělí, někteří přímo z pole. Když dorazí úředníci z vedlejšího města, celá skupina už zpívá a tleská.

"Když vykonáváte potřebu venku ve volné přírodě, je to velmi nebezpečné. Přiláká to hmyz, který potom přenáší nemoci," zahajuje improvizovaný ceremoniál udílení certifikátu Člověka v tísni představitel místní vlády Mateus Forma Jamba. Dav vesničanů přihlíží, někteří mu přikyvují.

Mateus Forma Jamba při udílení certifikátu Člověka v tísni.
Mateus Forma Jamba při udílení certifikátu Člověka v tísni. | Foto: Jakub Plíhal

Chybějící latríny jsou podle Jamby jednou z hlavních příčin vážných nemocí. Exkrementy se při deštích dostávají do řek, ve kterých se pak místní umývají nebo z nich pijí. Chudí Angolané tu trpí hlavně na průjmová onemocnění, vážně je ohrožuje i malárie.

Země se stále vzpamatovává z následků občanské války. Krvavý konflikt, který za sebou nechal více než půl milionu mrtvých civilistů, trval téměř 27 let a skončil teprve v roce 2002. Znepřátelené strany, vládní partaj MPLA a rebelové z UNITA, vedly nejtěžší boje nedaleko vesnice Jundo, v asi 50 kilometrů vzdáleném provinčním hlavním městě Kuito.

"Snažíme se setkávat se s co nejvíce zástupci vesnic, ale bohužel nejsme schopni docílit toho, aby k latrínám měli přístup všichni lidé," připouští Mateus Forma Jamba. O to víc ale zdůrazňuje, že si vesničané cení rad, jak záchody postavit.

Děti z vesnice Jundo při udílení certifikátu Člověka v tísni.
Děti z vesnice Jundo při udílení certifikátu Člověka v tísni. | Foto: Jakub Plíhal

Klára Jelínková, šéfka mise Člověka v tísni v Angole, k tomu dodává, že místní jsou v rámci projektu vedení ke zlepšení hygienických návyků. Lidé z neziskové organizace jim například ukazují, jak vykonávání potřeby mimo latríny může kontaminovat vodu a potraviny. "My toalety nestavíme, ale když si obyvatelé uvědomí problémy, které vznikají, když latríny nemají, začnou sami kopat otvory pro toalety a využívat dostupné materiály," popisuje Jelínková.

"Neměnil bych"

Po skončení ceremoniálu náčelník Alberto Engundi odnáší osvědčení o výstavbě latrín. Úředníci z auta vytahují krabici a tři pytle - do vesnice přivezli jako dar sůl a mýdla. Engundi odchází dohlížet na jejich rozdělování.

"Jednoduché latríny jsme stavěli asi tři dny. Máme tu ale i ty z cihel," pochvaluje si lídr vesnice a ukazuje za horizont, kde se stavení svažují z mírného kopce. "Ty cihly samozřejmě musíte vyrobit, což zabere mnohem víc času."

Muž z vesnice Jundo před svým domem.
Muž z vesnice Jundo před svým domem. | Foto: Jakub Plíhal

Při pohledu na obdělaná políčka Engundi stáčí řeč k pěstování zdejších plodin. Místní jedí převážně jídlo připravené z kukuřice, kterou si vypěstují. Na zemědělství jsou závislí. Půda ale v posledních měsících není příliš úrodná, a tak je sklizeň menší. "Čas od času potřebujeme pomoc - převážně starší lidé, kteří jsou nemocní," vysvětluje.

Dostat se do zdravotnického zařízení je odtud velmi obtížné. V Angole je kvůli chudobě a někdejší válce zničená infrastruktura. Do vesnice Jundo vede z hlavní silnice jen několikakilometrová cesta plná děr připomínající tankodrom. Peněz na už tak nedostupné léky je málo. Při otázce, jestli je Engundi i navzdory problémům ve vesnici šťastný, odpovídá ale skoro okamžitě. "Ano, neměnil bych," přikyvuje.

Jak Člověk v tísni pomáhá v Angole

Česká nezisková organizace Člověk v tísni v Angole působí od roku 2006, za tu dobu zde pomohla více než 875 tisícům lidí. Působí především v provinciích Bié, Huambo a Huíla v centrálních částech země. Věnuje se hlavně rozvoji občanské společnosti a posilování práv zranitelných skupin obyvatelstva (především pak žen a chudých obyvatel), zdravotnictví a zemědělství. Kromě toho také pomáhá s hygienickými programy, stavbou toalet nebo studní.

Cesta byla podpořena z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 

Právě se děje

teď

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy