Tanky u cest, rozstřílené domy, miny. Fotili jsme pozůstatky krvavé války v Angole

Tanky u cest, rozstřílené domy, miny. Fotili jsme pozůstatky krvavé války v Angole
Boje začaly v listopadu 1975, bezprostředně po vyhlášení nezávislosti na Portugalsku. Zemřelo více než 500 tisíc civilistů.
O vládu v nově nezávislé Angole bojovaly dvě znepřátelené strany. Vládní strana MPLA (Lidové hnutí za osvobození Angoly) a UNITA (Národní svaz za úplnou nezávislost Angoly). Na snímku vůdce UNITA Jonas Savimbi.
Téměř celou občanskou válku v zemi vládl José Eduardo dos Santos ze strany MPLA.
Válka skončila v roce 2002. Pozůstatky ale nezmizely. Angolské silnice stále lemují zrezivělé tanky a bojová vozidla.
Foto: Jakub Plíhal
Jan Hejl Jakub Plíhal Jan Hejl, Jakub Plíhal
24. 2. 2019 9:00
Jako rezavá mementa bojů leží v příkopech tanky, některé budovy jsou rozstřílené, v buši číhají nášlapné miny. Občanská válka v Angole sice skončila před sedmnácti lety, následky jsou ale viditelné dodnes. Krvavý konflikt, který zemi uvrhl do extrémní chudoby a chaosu, začal v roce 1975 a byl propletený se studenou válkou - o vládu nad zemí na jihozápadě Afriky bojovala MPLA, podporovaná Sověty, a partyzáni z UNITA, kterým pomáhal Washington. Obě strany válčily s nevybíravou krutostí. V bojích se vypalovaly celé vesnice. Téměř 27 let trvající konflikt nakonec skončil smrtí lídra UNITA a uzavřením míru. Pozůstatky konfliktu přímo v Angole zachytili reportéři Aktuálně.cz.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy