Babišův chytrý tah. S frakcí bude EU ostřelovat kulometem jako nepřátelské hnízdo

Kateřina Šafaříková Martin Novák Kateřina Šafaříková, Martin Novák
4. 7. 2024 9:15
Pro novinářku Kateřinou Šafaříkovou nebyl záměr Andreje Babiše a Viktora Orbána vytvořit novou frakci Patrioti pro Evropu překvapením. Už o týden dříve v textu pro Aktuálně.cz napsala, že měla informace o vzniku takové skupiny od Babišovy cesty na Slovensko, kde se bývalý premiér zúčastnil inaugurace prezidenta Petera Pellegriniho.
Video: Martin Novák, Kateřina Šafaříková

"Jestli je na nové politické alianci něco zarážející, pak přítomnost rakouských svobodných (FPÖ). Je to dost protičeská strana, která měla v minulosti výhrady k našemu členství v Evropské unii a je například proti jaderné energii, na které všechny hlavní české strany naopak stavějí budoucnost energetiky," popisuje Kateřina Šafaříková v nové epizodě podcastu E40: napříč kontinentem.

Podle ní se Babiš připojil k euroskeptické skupině, aby si uvolnil ruce ke kritice Evropské unie a tím získal hlasy v parlamentních volbách příští rok. "Očekávám, že si jeho kritiky migrace, Green Dealu a celkově EU užijeme vrchovatě," odpovídá na dotaz, zda si myslí, že si Babiš z unie udělá terč své slovní kulometné palby.

Celý podcast E40 si můžete přehrát ve svých podcastových aplikacích, mimo jiné na Spotify nebo Apple Podcast:

Martin Novák se zmiňuje o tom, že rakouští Svobodní patří v Evropě k nejvíce proruským stranám. "Když mluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přes video k rakouskému parlamentu, poslanci svobodných opustili sál. Tvrdili, že to dělají s ohledem na rakouskou neutralitu," říká Novák.

Hostem epizody je politolog Lukáš Macek, který působí ve Francie na Pařížském institutu politických věd (Sciences Po) a v Institutu Jacquese Delorse. "Zatímco Andreje Babiše zná ve Francii málokdo, Viktor Orbán je dost známý i mezi lidmi, kteří se o politiku moc nezajímají. Roli v tom hraje délka mandátu, Orbán už je premiérem nepřetržitě skoro patnáct let a to je znát," vysvětluje Macek.

Hovoří také o určitém napětí, nebo spíše chladu ve vztahu lídryně francouzského Národního sdružení Marine Le Penové a italské premiérky Giorgii Meloniové. Politickým programem jsou si sice blízko, ale komunikace mezi nimi zřejmě nefunguje. "Le Penová se snažila Meloniovou přemluvit ke vstupu do společné frakce, ale Italka ji obrazně řečeno ukázala prostředníček. Mohou za tím být i nějaké byznysové problémy mezi Itálií a Francií," potvrzuje Šafaříková.

 

Právě se děje

Další zprávy