Počet Britů se může za čtyřicet let zvýšit o 15 milionů

gaz
23. 10. 2007 7:30
Přibývá přistěhovalců a prodlužuje se délka života
Pochod imigrantů v Londýně
Pochod imigrantů v Londýně | Foto: Reuters

Londýn - Minulý rok žilo ve Velké Británii přibližně 60 milionů lidí. Podle nejnovějších odhadů by se však do roku 2051 mohl tento počet zvýšit až na 77 milionů. Stojí za tím migrace, vysoká porodnost přistěhovaleckých rodin a prodlužování délky života.

Je to jako kdyby v Anglii vznikla dvě nová města velikosti Londýna, píše britský deník The Daily Telegraph. Analytici se obávají růstu cen bydlení, náporu na dopravu a veřejné služby i změny etnického složení státu.

Nástup jiných etnik

Autor propočtu David Coleman tvrdí, že ze současných 91 procent by bílá anglická populace mohla klesnout roku 2051 na 71 procent.

Zatímco totiž ženy narozené v Británii za život v průměru porodí 1,6 dítěte, u matek narozených v cizině jde o číslo 2,2. Nejvíce potomků mají ženy narozené v Pákistánu - u nich je to dokonce 4,7 dítěte na jednu matku. Minulý rok se ženám narozeným v cizině, ale žijícím v Británii, narodilo 22 procent všech britských dětí.

Proměnlivé statistiky

Přitom ještě roku 2005 byly odhady růstu britské populace o dost nižší. Podle starších propočtů mělo ve Velké Británii roku 2051 žít "pouze" 69 milionů lidí.

Rozdíl těchto dvou statistik se už v Británii stal terčem kritiky. Guvernér Anglické banky Mervyn King si například stěžuje, že nespolehlivé oficiální statistiky brání jeho snahám usměrňovat ekonomiku.

Nynější předpovědi jsou založeny na nejnovějších odhadech vývoje migrace, porodnosti a průměrné délky života. Tak například počet předpokládaných migrantů za rok se v oficiálních statistikách minulý měsíc zvedl ze 145 tisíc na 190 tisíc.

Změňme imigrační systém, volají politici

Obavy také panují ohledně možného zvýšení cen pozemků a domů, kterých bude při masivním růstu populace nedostatek. Britský premiér Gordon Brown sice slíbil do roku 2020 postavit 3 miliony nových domů, podle nových čísel by to však nemuselo stačit.

Ministr pro přistěhovalectví Liam Byrne oznámil, že rychle narůstajícímu trendu zvětšování populace hodlá čelit "rychlými a rozsáhlými změnami v imigračním systému".

Foto: Reuters

Konzervativní strana o víkendu reagovala obnovením výzvy k omezení počtu zahraničních pracovníků pocházejících ze zemí mimo Evropskou unii.

"Nemůžeme pokračovat tímto způsobem. Postupné zvětšování populace je jedna věc, ale zbrklý a neplánovaný vzrůst vytváří problémy ve veřejných službách i možné sociální třenice," cituje Daily Telegraph stínového ministra pro přistěhovalectví Damiana Greena.

Existují však i kladné prvky populační exploze. Mladí přistěhovalci budou do státní pokladny odvádět dostatek daní k zajištění důchodců. Průměrná délka života se má totiž zvyšovat.

 

Právě se děje

Další zprávy