Kolik žije v zemích unie přistěhovalců? Už 20 milionů

lem
15. 10. 2007 12:50
Podle nové studie je imigrantům nejlépe ve Švédsku
Afričané mířící k evropským břehům mnohdy riskují život.
Afričané mířící k evropským břehům mnohdy riskují život. | Foto: Reuters

Londýn - V Evropské unii žije podle oficiálních statistik přes dvacet milionů přistěhovalců. Nejlepší vyhlídky na integraci mají ve Švédsku, nejhorší v Lotyšsku.

Studie zpracovaná Britskou radou a bruselskou Skupinou pro migrační politiku hodnotila více než 140 položek, kterými evropské země ovlivňují život přistěhovalců na svém území.

Mezi nejdůležitější zařadila právo imigrantů na práci, možnost získání trvalého pobytu, sjednocení rodin a platné zákony trestající rasismus a xenofobii.

Francouzský krok zpět

U Švédska a Portugalska, které se umístilo hned v závěsu, experti ocenili dobrou rodinnou politiku. Dánsko, Rakousko a Kypr mají naopak podle studie velké mezery.

Francie si co do přívětivosti vůči přistěhovalcům před několika dny pohoršila. Francouzský Senát odsouhlasil doplnění imigračního zákona o testy DNA, které budou muset cizinci v zemi absolvovat.

Čtetě více: Chcete do Francie za rodinou? Otestují vám DNA

Celý proces intergace se zpomalí a utrpí i lidská práva, argumentují kritici.

Problémy ostrovní Británie 

Ve Velké Británii je možné přistoupit k odebrání občanství, pokud Londýn získá důkazy o napojení osoby na teroristické organizace. Přistěhovalci zde mají podle odborníků na migraci také omezená politická práva.

"Země musela v posledních letech čelit nové vlně přistěhovalectví a nedokázala se s ní  ještě stále vypořádat," stojí ve studii.

Mezery jsou ve Velké Británii patrné i v souvislosti s přístupem na pracovní trh. "Ačkoliv stát přistěhovalcům pomáhá uznat vzdělání a praxi dosažené v rodné zemi, možnost další rekvalifikace je minimální."

Berlín a integrace "za každou cenu"

V Německu se o integraci mluví často, především v souvislosti s početnou tureckou menšinou.

Kdo ale nechce akceptovat německé poměry a začlenit se do společnosti, měl by podle slov ministra vnitra Wolfganga Schäubleho "vyhledat nějaké jiné místo na světě" a odejít, kritizují vědci.

VÍCE ČTĚTE ZDE: Integrujte se! Vzkazuje Německo cizincům

 

Právě se děje

Další zprávy