Kriminalita v Británii stoupá. Kvůli cizincům z Východu

mih
1. 5. 2007 0:00
Lidé z nové EU prý řídí opilí a obchodují s drogami
Ilustrační záběr.
Ilustrační záběr. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Cambridge - V některých západoevropských zemích se zvyšuje kriminalita v souvislosti s narůstajícím počtem legálně pracujících cizinců z východu Evropy.

Britská média například citovala policejní komisařku hrabství Cambridgeshire, která apelovala na vládu, že potřebuje více peněz a personálu na řešení kriminality spojené s migrací.

Počet cizinců zadržených za řízení automobilu po požití alkoholu se v tomto východoanglickém hrabství v letech 2003 - 2004 například zvýšil z 57 na 966, i když poté znovu o dvě třetiny poklesl.

Podle policejní komisařky Julie Spence se v Cambridge v souvislosti s rostoucím počtem pracovníků z Východu mění společnost.

Prohlásila, že cizinci mají často "jiné normy" než Britové.

"Myslí si, že tady můžou dělat to, co ve své zemi. Jejich postoje vůči alkoholu za volantem jsou zhruba takové, jaké byly v Británii před dvaceti lety," řekla stanici BBC.

Kromě řízení v opilosti policisté zaznamenali i zvýšený počet případů obchodu s drogami a lidmi.

Policie kvůli tomu potřebuje navýšit počet zaměstnanců a statisíce liber navíc na pokrytí nákladů spojených s překládáním. Policisté totiž musejí pracovat v téměř stovce jazyků.

Mezi zadrženými byli i Češi, nejčastěji přistiženými ale byli Litevci a Poláci.

Češi zůstávají doma

Právě Cambridgeské hrabství je vzhledem k dostatku pracovních míst zejména v zemědělství pro cizince hledající práci nejlákavější částí Anglie.

Cizinci v Británii zjišťují: alkohol a řízení auta nejdou dohromady
Cizinci v Británii zjišťují: alkohol a řízení auta nejdou dohromady | Foto: Aktuálně.cz

Celkově mezi legálně pracujícími cizinci převládají občané nových členských zemí Evropské unie.

Zdaleka nejvíc je Poláků, kterých v posledním roce v Británii legálně pracovalo 222 tisíc. Téměř 30 tisíc pracovníků bylo ze Slovenska, dalších 24 tisíc z Litvy.

Češi o práci v Británii velký zájem nemají. Loni se jich podle údajů britského ministerstva práce zaregistrovalo asi 10 tisíc.

 

Právě se děje

Další zprávy