Přemnožily se děti. Přijdou revoluce?

Roman Staněk, Pavel Tomášek
13. 12. 2006 0:00
Londýn - Ještě nikdy nežilo na světě tolik mladých jako dnes - 1 miliarda. Devět z deseti z nich je v rozvojových zemích. Uvnitř: GRAFIKA

Celosvětově připadá nejvíce mladých lidí v poměru na jednu zemi na Afriku, například v Ugandě žije podle nejnovější zprávy Světové banky téměř 60 procent lidí ve věku pod 18 let.

Velké procento mladých mají také arabské společnosti, skoro ve všech tvoří lidé pod pětadvacet let více než polovinu populace. Na opačném pólu se nachází Evropa, v Itálii nebo Španělsku to není ani 17 procent.

Čí problém je větší?

Jestliže evropské země mají kvůli nízké porodnosti a "vymírající mládeži" problémy hlavně ekonomické, třetí svět podle expertů čekají kvůli populační "explozi" potíže politické.

I když tam mladí tvoří velkou část společnosti, jejich vliv na fungování země je minimální.

"Mladí muži, často lépe vzdělaní než jejich rodiče, opouštějí tradiční svět venkova a přijíždějí do přelidněných měst, jako je Káhira, Bejrút nebo Damašek. Zažívají šok, vidí obrovské rozdíly v bohatství a jsou dezorientováni znaky modernity: odhalenými ženami cestujícími v autobusech do zaměstnání," napsal v proslulé eseji Proč nás nenávidějí americký politolog Fareed Zakaria.

Mnoho mladých? Špatná zpráva

Podle něj jde o situaci, která přivolává revoluce. Populační explozí procházela Francie v době revoluce na konci 80. let 18. století, i Írán v 70. letech 20. století před revolucí islámskou.

"Obrovský počet netrpělivých mladých mužů je špatná zpráva pro každou zemi. Obvykle vede k protestnímu hnutí," předvídá Zakaria.

V mnoha zemích zcela ovládají život mládeže rodiče. A to až do dospělosti. Jen asi jeden z pětadvaceti Bangladéšanů si může sám vybrat, koho si vezme za manžela nebo za manželku. V Tádžikistánu si zase více než polovina mladých nemůže podle svého vybrat práci.

Sebevražda jako zdroj cti

Problémem je také to, že mladí ve třetím světě žijí často v bídě: mnoho z nich musí podle zprávy Světové banky vystačit s částkou menší, než je jeden dolar na den.

Foto: Aktuálně.cz

Prezident Arabsko-amerického institutu James Zogby tak vysvětluje například i pokračující spor mezi Izraelem a Palestinci.

"Od doby, co začal konflikt v Palestině, nezaměstnanost mezi mladými je osmdesátiprocentní. To v praxi znamená, že mladí ještě nikdy neměli práci, nemůžou se vzít, mít děti a žít normální život. Jediné, v čem vidí zdroj cti, je smrt. V zabíjení Židů. Sebevražda je zdrojem úcty. Oni si myslí, že vytváří alespoň lepší život do budoucna, když už v něm nemůžou žít sami," uvedl v Praze na letošním Foru 2000.

 

Právě se děje

Další zprávy