Moskva - Krátce po startu z kazašského kosmodromu Bajkonur se zřítila ruská raketa Proton. Na oběžnou dráhu měla vynést nejvýkonnější ruskou spojovací družici.
Podle ruského řídicího střediska z dosud nezjištěných příčin selhaly motory třetího stupně, napsala agentura ITAR-TASS.
"Raketa vypověděla poslušnost ve výšce kolem 161 kilometrů nad Zemí a shořela v hustých vrstvách atmosféry," řekla novinářům mluvčí ruského Roskosmosu Irina Zubarevová. Nevyloučila, že drobné úlomky mohly dopadnout do oblasti Altaje při ruských hranicích s Kazachstánem a Čínou.
K havárii došlo 540 vteřin po startu, kdy byla raketa nad čínským územím. Až do vyjasnění příčiny nehody, na jejíž vyšetření byla ustanovena zvláštní komise, budou další plánované starty Protonů zastaveny.
Na letošek přitom byly plánovány ještě dva.
Výrobce se kaje
Strojírenský závod Voroněž, jenž raketové články Protonu od 60. let minulého století vyrábí, slibuje, že prověří kompletní výrobní postup do posledního detailu a příčinu selhání objasní a vysvětlí.
Šéf federální kosmické agentury Roskosmos Oleg Oštapenko nicméně prohlásil, že části rakety Proton-M ani satelit Express-AM4R podle všeho Zemi nezasáhly, ale shořely v atmosféře nad tichým oceánem. "Podle předběžných informací na zemský povrch nic nedopadlo," řekl bez dalších podrobností.
Raketa Proton startovala z Bajkonuru v noci před druhou hodinou místního času (ve čtvrtek před půlnocí SELČ). Na oběžnou dráhu měla vynést telekomunikační družici Express-AM4R, kterou pro Roskosmos vyrobilo evropské konsorcium EADS Astrium.
Víc než pětitunový aparát měl signálem pokrýt celé území Ruska a bývalých sovětských republik. Podle agentury ITAR-TASS byla družice pojištěna na částku 2,5 miliardy rublů (1,4 miliardy korun).
Těžká nosná raketa Proton naposledy havarovala loni v červenci, kdy se minutu po startu zřítila na kosmodromu Bajkonur. Vynést měla tři ruské navigační družice Glonass. Způsobenou ztrátu tehdy ruští experti vyčíslili na 4,4 miliardy rublů.