Kdysi utajovaný Bajkonur. Odtud vzlétl Gagarin

Kdysi utajovaný Bajkonur. Odtud vzlétl Gagarin
Bajkonur (dříve Leninsk) leží v Kazachstánu, ale je do roku 2050 společně se stejnojmenným kosmodromem pronajat Ruské federaci, a je tedy pod její správou.
Město bylo vybudováno v roce 1955 v souvislosti s výstavbou kosmodromu a dodnes slouží jako bydliště jeho pracovníků.
Původně název Bajkonur neslo hornické městečko ležící stovky kilometrů na severovýchod blízko Džezkazganu v Karagandské oblasti, zvolení stejného jména pro nový kosmodrom mělo zvýšit utajení.
Pro západní svět objevil umístění kosmodromu, a tedy i města, průzkumný letoun U-2 5. srpna 1957.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
29. 11. 2011 6:55

Bajkonur - Podívejte se do poslední bašty kosmonautů, do kazašského Bajkonuru. Místa, které bylo pro západní svět objeveno až v srpnu 1957.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy