Putin může Rusku vládnout až do roku 2036. Voliči v referendu schválili změny ústavy

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 7. 2020 7:04
Změny v ústavě, jež umožní prezidentovi Vladimiru Putinovi ještě dvojí znovuzvolení do nejvyššího úřadu, podpořilo 78 procent ruských voličů. Potvrzují to výsledky referenda po sečtení téměř všech odevzdaných hlasů.
Vladimir Putin ve volební místnosti
Vladimir Putin ve volební místnosti | Foto: Reuters

Podle agentury TASS 78,03 procenta Rusů podpořilo příslušné ústavní dodatky. Ústřední volební komise přitom sečetla 99,02 procenta hlasů. Proti změnám ústavy se vyslovilo 21,16 procenta hlasujících. Práva hlasovat v referendu využilo 65 procent z přibližně 110 milionů oprávněných voličů.

Referendum začalo 25. června a skončilo ve středu večer. Účast dosáhla 65 procent z přibližně 110 milionů oprávněných voličů.

Hlasování skončilo ve 20 hodin místního času každého časového pásma, čili nejdříve byly k dispozici výsledky z poměrně řídce osídleného Dálného východu a Sibiře. Dílčí výsledky přitom začaly úřady uveřejňovat už v době, kdy se v západních částech rozlehlé země ještě hlasovalo.

Hlavní odpůrce Kremlu Alexej Navalnyj označil výsledky za "faleš a obrovskou lež". Tato čísla podle něj nemají nic společného se skutečným míněním Rusů. Putin podle něj celé "hlasování" od začátku prohrál: netroufl si na "skutečné referendum podle pravidel a s pozorovateli", protože mu bylo jasné, že "vyhrát může jen tam, kde si čísla sám namaluje".

Opoziční aktivisté z kampaně "Nět" (Ne) ale na základě vlastních průzkumů u volebních místností podle ruské redakce BBC tvrdí, že v Moskvě skoro 55 procent dotázaných voličů hlasovalo proti změnám a proti Putinovi, v Petrohradu 63 procent.

Změny v ústavě dovolí prezidentu Vladimiru Putinovi, aby se po vypršení nynějšího mandátu v roce 2024 mohl ucházel o zvolení na ještě dvě další šestiletá období. U moci by tak mohl setrvat až do května 2036.

Opozice pokládá novelu základního zákona a její schvalování v celostátním hlasování za pouhý manévr, který má udržet Putina v Kremlu, poznamenala agentura AFP. Podle ní o výsledku referenda nešlo pochybovat, v prodeji se ještě před referendem objevily výtisky novelizované ústavy.

Putin, který první zásadnější reformu ústavy od jejího přijetí inicioval lednovým projevem k poslancům, ještě v úterý apeloval na voliče, aby šli k urnám a svým hlasováním podpořili "stabilitu, bezpečnost a prosperitu" vlasti. Hlasování bylo původně naplánováno na 22. dubna, ale muselo být odloženo kvůli pandemii covidu-19.

Volební komise v Moskvě sčítá hlasy.
Volební komise v Moskvě sčítá hlasy. | Foto: Reuters

Opoziční aktivisté ve středu podle listu Vedomosti na Rudém náměstí ze svých těl vytvořili číslici 2036 jako letopočet, dokdy může Putin setrvat u moci. Demonstranty zadržela policie, po sepsání protokolů je propustila. V podvečer se pak demonstranti začali scházet na Puškinově náměstí v centru Moskvy, kde zněla hesla jako "Raz, dva, tři, Putine odejdi!" a "Nejlepší změna - Putinova demise".

V Petrohradu policie proti protestujícím okamžitě zasáhla. Pokusy o protesty se objevily také v Blagoveščensku, Chanty-Mansijsku, Nižním Novgorodu, Novosibirsku a dalších městech, uvedl specializovaný server OVD-Info, který se dopočítal několika desítek zatčených.

Video: Putin chce přežít konec svého mandátu, dál rozdávat karty a nepřijít o moc, říká Pazderka

Putin nemůže vykročit ze statusu toho, kdo je nedotknutelný. Jde mu hlavně o to přežít, zachránit sebe sama, zajistit, že po něm nikdo nepůjde. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy