V Nepálu je 180 Čechů, 63 se zatím nepodařilo kontaktovat

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 18. 10. 2014 0:34
Věříme, že i přes odlehlost oblasti a nedostatečné pokrytí mobilním signálem se v nejbližší době podaří s většinou nezvěstných navázat kontakt, uvedlo ministerstvo.
Záchranné práce běží v Nepálu už několik dní.
Záchranné práce běží v Nepálu už několik dní. | Foto: Reuters

Dillí/Praha -  Po  prudkých sněhových bouřích a lavinách v nepálském Himáláji se  stále nepodařilo zkontaktovat s více jak šesti desítkami Čechů. Také Slovensko prověřuje osud asi 25 svých občanů.

Z oblasti zatím nejsou hlášena žádná zranění ani úmrtí českých občanů. Mezi mrtvými jsou podle dřívějších informací dva zkušení slovenští horolezci z expedice Dhaulágirí 2014.

Nepálské úřady kritizované za malou aktivitu v pátek oznámily zřízení orgánu koordinujícího záchranné práce a také plán na vytvoření systému včasného varování před nepříznivým počasím.

V  Himálaji se podařilo najít skupinu sedmi Čechů, kteří - pod vedením majitele CK Livingstone Rudolfa Švaříčka - vinou laviny uvízli ve výšce 4300 metrů.

Mapa lavinových oblastí v Nepálu.
Mapa lavinových oblastí v Nepálu. | Foto: http://www.taan.org.np/

"Nejsou zranění, ale jen podchlazení," informoval ČTK mluvčí ERV pojišťovny Vlastimil Divoký.

Původně je měly dvě helikoptéry vyzvednout již během pátku, ale nakonec kvůli nepřízni počasí v oblasti zřejmě vzlétnou až v sobotu až v poledne místního času, tedy kolem 7:00 SELČ.

Turisty, z nichž jsou dva vyčerpaní, přepraví do nemocnice v nepálské metropoli Káthmándú.

Podle dostupných informací si sněhové bouře a laviny vyžádaly v okolí Annapurny nejméně 32 mrtvých - z Nepálu, Izraele, Kanady, Indie, Polska a Slovenska. Totožnost jedné oběti zůstává neobjasněna.

V Nepálu je 180 Čechů

V Nepálu by podle aktuálního vyjádření Černínského paláce mělo být zhruba 180 Čechů, zatím se nepodařilo kontaktovat 63 z nich. Ještě odpoledne neměly české úřady spojení na 83 Čechů.

Ministerstvo zahraničí ve spolupráci se zastupitelským úřadem ČR v Dillí nyní sestavuje seznam českých občanů, kteří by se mohli nacházet v zasažené oblasti.

Věříme, že i přes odlehlost oblasti a nedostatečné pokrytí mobilním signálem se v nejbližší době podaří s většinou nezvěstných navázat kontakt, uvedlo ministerstvo. To také posílilo konzulární službu a je připraveno reagovat na případné požadavky nepálské strany a poskytnout efektivní pomoc zejména českým občanům.

Problémy nejen u Annapurny

Jednatelka CK Livingstone Jitka Popelková Aktuálně.cz řekla, že záchrana sedmi turistů přímo nesouvisí s tragickými událostmi u Annapurny. "Naše skupina je v oblasti Dolpo, to je úplně jiný trek."

Turisté jsou podle jejích slov v pořádku. "Rozhodli se, že nebudou trekovat dál, protože v Himálaji nejsou momentálně dobré podmínky," dodala.

Podle nepálského serveru eKantipur ale panuje špatné počasí právě i v oblasti Horní Dolpo. Ráno informoval, že se tam pohřešuje zhruba sto lidí, včetně 60 cizinců. Hem Thapa z CG Trekking Store serveru řekl, že v době neštěstí bylo v terénu zhruba deset skupin s turisty.

Do čtvrtečního odpoledne se podařilo navázat kontakt pouze s jednou z nich.

Ambasáda obvolává hotely

Ministerstvo zahraničních věcí v prohlášení zdůraznilo, že doposud nemá hlášena žádná zranění ani úmrtí českých občanů.

V zemi se podle Černínského paláce momentálně nachází zhruba 120 Čechů, kontakt se prozatím nepodařilo navázat s 93 z nich.

Velvyslanec v Dillí Miloslav Stašek ráno v České televizi hovořil o 70 Češích, přičemž upozornil, že úřady se nedokázaly spojit se zhruba třicítkou lidí.

"Pokud jsou v terénu, je prakticky nemožné se jim dovolat. Obvoláváme proto i hotely v okolí postižených míst a porovnáváme seznam hostů," upozornil ráno velvyslanec Stašek s tím, že nelze přímo odhadnout, kde se Čeští turisté v době neštěstí pohybovali. Většina z nich ale chodí na treky v údolích.

Dva slovenští horolezci z expedice Dhaulágirí, kteří zahynuli pod lavinou: Ján Matlák (60) a Vladimír Švancár (59) po příjezdu do Káthmándú.
Dva slovenští horolezci z expedice Dhaulágirí, kteří zahynuli pod lavinou: Ján Matlák (60) a Vladimír Švancár (59) po příjezdu do Káthmándú. | Foto: dhaulagiri2014.expedition.sk

Mezi mrtvými jsou také dva Slováci z československé expedice Dhaulágirí 2014 - vedoucí Ján Matlák (60) a zástupce vedoucího Vladimír Švancár (59). Švancár ještě před několika dny oslavil na expedici narozeniny. S jejich skupinou byl i Čech Jiří Švihálek, kterému se ale nic nestalo. Další český horolezec Roman Langr účast na expedici před dvěma měsíci odřekl.

"Jedním z důvodů, proč jsem nejel, byl  podzimní termín. "Několik podzimních expedicí jsem už zažil a často nás počasí zradilo," říká.

Jen mimo signál?

David Frous z tiskového odboru ministerstva zahraničí obavy mírní. Podle něj se Češi mohou pohybovat v oblastech mimo dosah signálu, proto jsou zatím pohřešováni formálně. "To se dělá vždy, pokud se s nimi nepodaří navázat kontakt," upřesnil.

Známý český horolezec Radek Jaroš Aktuálně.cz řekl, že by z nemožnosti spojit se s někým v Nepálu přes telefon nevyvozoval žádné závěry. "V Nepálu je obecně velmi špatné spojení. V základních táborech pod vysokými vrcholy žádné. Navíc vím z vlastní zkušenosti, že si mnoho lidí, když tam přijede, telefony vypíná."

Horolezec Roman Langr rovněž říká, že mobilní telefony tu nemají signál, nicméně pozastavuje se nad tím, že by nikdo neměl satelitní telefon. "Když jde čllověk na trek a má nějakou agenturu, tak ta vám dá s sebou satelitní telefon a ten druhý telefon má někdo z té agentury v Káthmándú," vysvětluje.

"Nemáme žádné hlášení o obětech mezi českými turisty. Na základě systému Drozd, kam se naši občané v zahraničí registrují, se je snažíme kontaktovat. Registrace je ale dobrovolná, čeští turisté nemají povinnost se nám hlásit. Jsme proto v kontaktu i s jejich příbuznými pro případ, že by se ozvali jim," uvedla ředitelka tiskového odboru ministerstva zahraničí Johana Grohová. 

Ministerstvo zahraničí během pátečního rána zřídilo pro příbuzné turistů krizovou nonstop telefonní linku na čísle +91 99 10 999 460. "Na tuto linku mohou příbuzní směřovat své dotazy ohledně svých blízkých či podat informace, že se jejich příbuzní nacházejí v Nepálu a nepodařilo se je zkontaktovat," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Desítky pohřešovaných

Neštěstí se stalo na oblíbené trekingové trase ve středním Nepálu.

Týmy záchranářů nadále pátrají po desítkách pohřešovaných. Nepálská vláda do oblasti vyslala pět vojenských vrtulníků. Jen během noční operace bylo zachráněno devět lidí, čtyři desítky dalších se pak podařilo najít během pátku.

Uváděné počty zachráněných se rozcházejí. BBC mluví o 220, jiné zdroje o více než 260. Polovina ze zachráněných jsou údajně cizinci.

Až třítýdenní okruh kolem Annapurny patří mezi klasické himálajské trasy a zejména na jaře a nyní v říjnu se na něj vydává mnoho horolezců.

Počasí se sněhovými bouřemi, které je zde pro toto roční období netypické, přinesly do centrálního Nepálu dozvuky tajfunu Hudhud, který o víkendu udeřil na východní Indii.

Kdyby bylo vydáno včasné varování, že se sněhové bouře blíží, mohlo být podle úředníků z nepálského ministerstva vnitra obětí mnohem méně, uvedla britská stanice BBC.

Pro Nepál jde během půl roku o druhou velkou himálajskou tragédii. V polovině dubna zabila lavina na Mount Everestu šestnáct horských průvodců. Šerpové posléze předčasně ukončili sezonu.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy