Katalánský regionální parlament v pátek jednostranně vyhlásil nezávislost na španělské vládě. Přestože Madrid okamžitě omezil autonomii odbojného regionu, sesadil katalánskou vládu a vyhlásil na prosinec předčasné regionální volby, jde o historický krok, který může inspirovat separatistická hnutí jinde v Evropě. Podívejte se, jaké regiony usilují o nezávislost podobně jako španělské Katalánsko.
Skotsko
Skotská národní strana, v jejímž čele stojí premiérka Nicola Sturgeonová, dlouhodobě usiluje o nezávislost svého regionu na Spojeném království.
První referendum se jí podařilo uspořádat v roce 2014. V něm se 55 procent voličů rozhodlo pro setrvání ve Velké Británii.
Vše ale změnil tzv. brexit (vystoupení Velké Británie z EU - pozn.red.), který znovu oživil hlasy o svolání nového hlasování o nezávislosti. Sturgeonová také podpořila právo Katalánců na vyhlášení referenda.
Premiérka Sturgeonová ovládá se svou stranou většinu křesel ve skotském parlamentu. Ten byl založen teprve v roce 1999.
Idea samostatného Skotska se opírá o existenci Skotského království, které vzniklo už ve 13. století. V roce 1707 bylo sloučeno s Anglií, čímž vzniklo Království Velké Británie.