Po maďarských volbách bude zle, obávají se Slováci

Martin Novák Martin Novák
1. 4. 2010 23:40
Premiér Fico a někteří další slovenští politici čekají bouři mezi Bratislavou a Budapeští
Volební plakát Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Mezi předsedu Gábora Vonu a místopředsedkyni Krisztinu Morvaiovou kdosi "dolepil" Adolfa Hitlera.
Volební plakát Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Mezi předsedu Gábora Vonu a místopředsedkyni Krisztinu Morvaiovou kdosi "dolepil" Adolfa Hitlera. | Foto: Reuters

Bratislava/Budapešť - Začíná volební seriál ve střední Evropě. Prvním kolem maďarských parlamentních voleb 11. dubna.

Pak následují rakouské prezidentské volby, v květnu české parlamentní a v červnu pak zvolí své poslance také Slováci.

Zatímco v Česku maďarským volbách nikdo moc velkou pozornost nevěnuje, na Slovensku je tomu naopak. Hlavní slovenské strany už dopředu avizují, že vítězství pravicové strany Fidesz a velký zisk populistického Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) budou mít na slovensko-maďarské vztahy devastující účinek.

Vůdce Fidesz a téměř jistý budoucí premiér Maďarska Viktor Orbán naznačuje, že chce prosazovat i zájmy Maďarů za hranicemi Maďarska důrazněji, než předchozí socialistická a současná úřednická vláda.

Vypjatě nacionalistické a protiromské hnutí Jobbik otevřeně prohlašuje, že chce revizi Trianonské smlouvy z roku 1920, která vedla k tomu, že velké maďarské menšiny zůstaly na území okolních států (Československa, Rumunska a Jugoslávie).

Předovlební mítink strany Fidesz v Budapešti.
Předovlební mítink strany Fidesz v Budapešti. | Foto: Reuters

Fidesz podle průzkumů získá přes 40 procent hlasů, Jobbik možná více než 10 procent. Socialisté, kteří vládli v letech 2002 až 2009 a je jim přičítána vina na současné hluboké ekonomické krizi, šanci zvítězit tentokrát nemají.

Slovenský premiér Robert Fico nedávno v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že vítězství Viktora Orbána povede určitě ke zvýšení napětí mezi oběma zeměmi.

Ve středu na setkáním s českým premiérem Janem Fischerem v Sezimově ústí dal najevo také obavy ze vzestupu extrémně nacionalistického Jobbiku. Varuje Slováky, že se rýsuje další kolo ostrých výroků mezi dvěma sousedy na Dunaji.

"Slovenská vláda nemůže akceptovat výroky, že Maďarsko sousedí samo se sebou," prohlásil slovenský premiér.

"Asi se máme na co těšit, ale mohu každého ubezpečit, že vláda bude hájit zájmy Slovenské republiky," zopakoval ve čtvrtek během setkání s představiteli Slovensko-francouzské obchodní komory.

Jednací sál maďarského parlamentu.
Jednací sál maďarského parlamentu. | Foto: Reuters

Předseda Slovenské národní strany obviňuje maďarskou armádu, že nacvičuje přechod přes Dunaj, což je podle něj trénink na vpád na Slovensko.

"Přechod Dunaje skutečně nacvičujeme, ne ale z toho důvodu, že bychom se chystali zaútočit na Slovensko. Nevidím žádný důvod, proč to nenacvičovat," uvedl náčelník generálního štábu maďarské armády Lászlö Tömböl s tím, že přechod vodních toků je běžnou součástí výcviku všech armád světa.

Na Slovensku žije přibližně půl milionu lidí maďarské národnosti. Představují zhruba deset procent obyvatel země.

Součást předvolební kampaně

Politici z řad slovenských Maďarů na dotaz Aktuálně.cz uvedli, že některé politické síly na Slovensku úmyslně hrozbu zhoršení vztahů s Budapeští přehánějí v rámci předvolební kampaně.

Viktor Orbán.
Viktor Orbán. | Foto: Reuters

"Názory, že po nástupu Orbána dojde okamžitě ke slovensko-maďarské konfrontaci, nejsou oprávněné. Je to propagandistická masáž některých slovenských politiků. Strana Fidesz je standardní pravicovou stranou, v Evropském parlamentu je součástí Evropské lidové strany (EPP) a Orbán je dokonce místopředsedou tohoto bloku. Co se týká extremistů z Jobbiku, ten nemá šanci zvítězit a určitě bude v opozici. Na rozdíl od srovnatelné Slovenské národní strany, která je součástí slovenské vlády," řekl Aktuálně.cz místopředseda slovenské opoziční Strany maďarské koalice (SMK) Ivan Farkaš.

Druhá revoluce od roku 1848

Podobný názor má i dlouholetý poslanec slovenského parlamentu a etnický Maďar Béla Bugár, který je předsedou strany MOST-HÍD.

"Otázka zhoršení vztahů a maďarské nebo slovenské hrozby je tématem, které jak ve slovenské, tak maďarské předvolební kampani některými politickými silami zneužíváno," řekl Bugár Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz

Slovensko-maďarské vztahy zatížily v posledních letech spory o slovenský jazykový zákon, zásah slovenské policie proti maďarským fotbalových fanouškům, diplomatický incident s odmítnutou návštěvou maďarského prezidenta v Komárnu 21.srpna a také házení zápalných lahví na slovenskou ambasádu a kulturní středisko v Budapešti.

Viktor Orbán rámuje předvolební kampaň barvitou rétorikou. Jeho vítězství ve volbách prý bude srovnatelné s revolucí proti Habsburkům v Uhrách v roce 1848.

Slibuje, že omezí státní byrokracii, přidusí korupci a do deseti let vytvoří milion pracovních míst. Maďarská ekonomika loni poklesla o 6,3 procenta a úřednická vláda si vzala půjčku od Mezinárodního měnového fondu. Nezaměstnanost je na deseti procentech.

Jobbik kampaň postavil na výpadech proti sousedním státům, přistěhovalcům a Romům.

 

Právě se děje

Další zprávy