Plenění obchodů v Johannesburgu zastavil až slzný plyn

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2015 15:59
Jihoafrickou republikou v posledních týdnech zmítá vlna xenofobie a útoků namířených proti cizincům.
Proti vlně násilí se protestuje napříč celým kontinentem. Snímek je z nigerijského Lagosu.
Proti vlně násilí se protestuje napříč celým kontinentem. Snímek je z nigerijského Lagosu. | Foto: Reuters

Johannesburg - V jihoafrickém Johannesburgu byly v noci ze čtvrtka na pátek pleněny obchody cizinců.

Policie zasáhla slzným plynem i gumovými projektily proti výtržníkům a poté i proti skupině imigrantů, kteří se vyzbrojili mačetami, informovaly BBC a agentura Reuters.

Násilností vůči cizincům v Jihoafrické republice opět přibylo v posledních dvou týdnech, kdy při napadeních přistěhovalců přišlo o život nejméně pět lidí. Cizinci si stěžují na nedostatek ochrany a někteří se začali vyzbrojovat.

Ve východní části Johannesburgu policie rozehnala plenitele obchodů s pomocí slzného plynu a gumových projektilů.

Zhruba 200 cizinců údajně uteklo na policejní stanici. Zapálen byl jeden automobil a také budova, v níž údajně žijí cizinci.

Útok se odehrál jen několik hodin poté, co se v Durbanu několik tisíc lidí zúčastnilo manifestace proti xenofobii, připomíná BBC.

Jihoafrická policie v pátek podle Reuters ve východním Johannesburgu zasahovala gumovými projektily a omračujícími granáty proti gangu afrických přistěhovalců, kteří se vyzbrojili mačetami.

Jihoafrický prezident Jacob Zuma ve čtvrtek vyzval k zastavení útoků proti přistěhovalcům. "Musí to přestat, nemůžeme pokračovat v zabíjení jeden druhého. To, co se děje v naší zemi, je nepřijatelné," prohlásil Zuma.

Přistěhovalci byli v JAR v minulosti opakovaně terčem xenofobních útoků ze strany místních obyvatel, pro které představují konkurenci na již tak slabém trhu práce, na němž je nezaměstnanost 24 procent. K nejhorším nepokojům došlo v zemi v roce 2008, kdy bylo zabito více než 60 lidí.

Kritika ze strany afrických zemí

Hned v pátek kritizovaly jihoafrickou vládu další africké státy. Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) odsoudilo "barbarské, zločinné a xenofobní vraždy" nevinných lidí. Jihoafrické úřady nyní musí rychle konat, aby vlnu násilí zastavily, vyzval ghanský prezident John Dramani Mahama, jenž nyní sdružení předsedá.

V Zimbabwe, které sousedí s JAR, se dnes stovky lidí zúčastnily demonstrace před jihoafrickým velvyslanectvím a nesly transparenty se sloganem "Afrika patří všem Afričanům". V Mosambiku zase místní obyvatelé na protest dočasně zablokovali silnici vedoucí k jihoafrické hranici.

Vláda Malawi už objednala autobusy, s jejichž pomocí chce z JAR repatriovat 500 svých občanů, informoval dnes tamní ministr informací Kondwani Nankhumwa. Zároveň vyzval JAR k posílení ochrany imigrantů, což předtím učinila také Čína a Africká unie.

Evakuaci svých občanů chystá podle agentury DPA také Nigérie pro případ, že nepokoje neustanou. Podle Reuters nabídla evakuaci svých občanů, kteří se cítí v nebezpečí, také Keňa a několik dalších afrických zemí.

Jihoafrická republika se zase obává možných násilností vůči svým občanům pracujícím v zahraničí. Jihoafrický ministr zahraničí Maite Nkoana-Mashabane dnes na setkání diplomatů z afrických zemí v Pretorii vyzval ke společnému postupu vůči násilnostem. "Věříme, že spoluprací můžeme tohoto démona porazit," prohlásil ministr. "Všichni to musíme potlačit v zárodku," dodal.

V hospodářsky poměrně vyspělé Jihoafrické republice žijí tisícovky přistěhovalců pocházející především z krizových zemí Afriky.

 

Právě se děje

Další zprávy