"Nutí nás útočit v našich vsích." Zpověď zajatkyň Boko Haram

15. 4. 2015 20:10
Zpráva Amnesty International vrhá zcela nové světlo na brutalitu, které se na severovýchodě Nigérie dopouštějí radikální islamisté.
Od začátku loňského roku islamisté unesli nejméně 2000 žen a dívek. Muže až na výjimky vraždí.
Od začátku loňského roku islamisté unesli nejméně 2000 žen a dívek. Muže až na výjimky vraždí. | Foto: Reuters

Abuja - Před rokem takřka celý svět šokovala zpráva, že nechvalně známá teroristická organizace Boko Haram unesla ve městě Chibok na severovýchodě Nigérie 276 školaček.

Únos je ovšem jen malou kapkou v záplavě brutalit, jichž se islamisté dopouštějí.

Podle nové zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) se radikálové od začátku roku 2014 zmocnili nejméně 2000 žen a dívek.

Vychází z velké části přímo z výpovědí téměř 200 očitých svědků, z nichž část tvoří dívky, jimž se ze zajetí podařilo uprchnout.

Bojovnice i sexuální otrokyně

Unesené ženy jsou podle AI uvrženy do sexuálního otroctví a podrobeny bojovému výcviku. Ten probíhá v odlehlých táborech a komunitách, které jsou zřízeny právě pro tyto účely.

Po několika týdnech jsou přepraveny do podrobených měst a vesnic, kde jsou nuceny přejít na radikální verzi islámu a následně se provdat za bojovníky z řad Boko Haram.

"Učili nás střílet ze zbraní a používat bomby. Po třech týdnech některé z nás posílali na operace. Já sama jsem se jednou účastnila útoku na svou vlastní vesnici," vylíčila jedna z unesených dívek, která - jako ostatní svědci - tají své jméno.

Během tří měsíců, jež strávila v zajetí, čelila brutalitě stoupenců Boko Haram. Viděla vraždění těch, kteří odmítli konvertovat na islám, sama byla pravidelně znásilňována.

Teror a brutalita

Zpráva Amnesty International vrhá nové světlo na drastické metody, které islamistická sekta na severovýchodě Nigérie používá.

Muži a mladí chlapci jsou systematicky vyvražďováni, hrstka z nich je odvedena, aby rozšířili řady islamistické armády.

Ženy a dívky jsou unášeny, znásilňovány, následně provdány a školeny na útoky často ve svých rodných městech.

Od roku 2014 Boko Haram provedla na 300 útoků na civilisty. Při nájezdech na nigerijská města nejprve útočí na policii a armádu, aby získali zbraně a munici, než svoji pozornost obrátí na civilní obyvatele. Vraždí všechny, kteří se snaží uniknout. Loni v srpnu tak během jediného útoku zemřelo ve městě Gwoza nejméně 600 lidí.

Důkazem o brutalitách a pustošení jsou satelitní snímky pořízené nad územím, kudy se zkáza v podobě Boko Haram prohnala. Město Bama, které letos v březnu dobyla zpět nigerijská armáda, je ze 70 procent srovnáno se zemí.

Život pod nadvládou Boko Haram

V dobytých městech ustanoví Boko Haram svoji vlastní vládu teroru. Svolají obyvatele a stanoví nové zákony. Ty obsahují například omezení pohybu, týkající se zejména žen. Kvůli tomu si většina domácností nedokáže obstarat základní potraviny a stanou se tak zcela závislé na členech Boko Haram, kteří sami nabízejí pomoc a přerozdělují uloupené jídlo.

Veškerá nová pravidla jsou vymáhána tvrdými tresty. Neúčast na denní modlitbě je trestána veřejným bičováním, za cizoložství je stanoven trest smrti. Hojně se využívá kamenování, ke kterému jsou většinou zneužité děti.

Důležitým následkem působení Boko Haram v zemi jsou rostoucí tenze mezi křesťany a muslimy. Mnoho křesťanů podle Amnesty International věří, že muslimové informovali Boko Haram o jejich pobytu, nebo záměrně nesdíleli informaci o hrozícím útoku.

Důvěra mezi oběma skupinami proto dramaticky klesá. Křesťané odmítající přestoupit k islámu přitom rozhodně nejsou pro islamisty jediným cílem. Stejné nebezpečí hrozí i umírněným muslimům.

Podle AI zatím nejsou bezpečnostní síly v Nigérii schopny ochránit civilisty před zločiny páchanými Boko Haram a zcela chybí i účinné vyšetřování a stíhání jejich členů podle mezinárodního práva.

Velká očekávání má ale širší veřejnost od nově zvolené vlády prezidenta Muhammada Buhariho, která by mohla v boji proti Boko Haram přinést nový a hlavně účinnější přístup.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy