Pět let po 11. září volí v USA muslima

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
31. 10. 2006 10:00
Minneapolis / Praha - Už postodesáté si přesně za týden zvolí Američané svůj Kongres. Vůbec poprvé do něj vyšlou člověka vyznávajícího islám.

Nepovšimnutý kaz měl až dosud obraz Spojených států jako země, která úspěšně integruje příslušníky náboženských i jiných menšin a dává jim svobodný prostor pro politické uplatnění.

Do senátorské či sněmovní lavice ve washingtonském Kapitolu, kde sídlí Kongres, ještě nikdy nezasedl člověk muslimského vyznání. S největší pravděpodobností se to změní až letos, kdy by v pátém okrsku v Minneapolis měl uspět demokrat Keith Ellison.

Muslimové ve šlépějích Arabů

"Je to překvapující, ale nikoli znepokojivé," okomentoval pro Aktuálně.cz tak pozdní zvolení vůbec prvního muslima do Kongresu James Zogby, který vede Arabsko-americký institut.

Foto: www.keithellison.org

Muslimové podle něj s jistým zpožděním následují americké Araby. V současném Kongresu zasedají čtyři Arabové, z toho jeden ve vlivnějším Senátu, dva Američané arabského původu působí jako guvernéři. 

"Jde o proces, který se završuje. Ty komunity, které jsou muslimské, jsou v USA novější. Muslimští Američané se začínají organizovat tak jako mnohé menšiny před nimi. Vidíme už u pákistánských a jiných arabských komunit, jak jsou jejich zástupci voleni za starosty, do městských rad, do místních úřadů. Jsem si jist, že příkladu prvního muslimského kongresmana budou brzy následovat mnozí další američtí muslimové," vysvětluje Zogby, jehož rodiče přišli do Spojených států z Libanonu.

Tak jsem první. No a co?

Keith Ellison je Afroameričan, který k islámu konvertoval. Jako dítě byl v rodném Detroitu vychováván coby katolík.

O svém premianství v Kongresu  - kromě toho, že bude prvním muslimem, bude také prvním černochem zvoleným v Minnesotě - se příliš nechce šířit.

Infobox
Autor fotografie: Martina Běhounková

Infobox

ČTĚTE O AMERICKÝCH VOLBÁCH V SOUVISLOSTECH

"Všechny řeči, jak jsem první, nevypovídají nic o tom, proč jsem se rozhodl kandidovat," ujišťuje.

Snaží se získávat voliče svým programem, který je v mnoha ohledech ještě radikálnější než ten oficiálně zastávaný opoziční Demokratickou stranou. Požaduje například okamžité stažení amerických vojáků z Iráku či omezování podnikatelů v zájmu ochrany životního prostředí.

Vítězství je takřka jisté

Může si to dovolit, neboť obvod, v němž kandiduje, patří vůbec k nejlevicovějším. Jeho vítězství nad republikánským protikandidátem je tak téměř jisté.

"Lidé uvažují ve stereotypech. To, že bude první muslim zvolen do Kongresu právě v Minnesotě, však vypovídá hodně o měnící se tváři Spojených států," řekl deníku Christian Science Monitor politolog z minnesotské univerzity Larry Jacobs.

Jiní odborníci takový optimismus spíš mírní. A tvrdí, že Ellisonovo vítězství v Minnesotě je dáno tím, že toto město je převážně bílé, a nepotýká se tudíž s rasovými problémy.

Podle prezidenta Arabsko-amerického institutu Jamese Zogbyho budou Ellisona do Kongresu brzy následovat další muslimové.
Podle prezidenta Arabsko-amerického institutu Jamese Zogbyho budou Ellisona do Kongresu brzy následovat další muslimové. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Američané rozlišují mezi Araby a arabskými Američany

Samotný fakt, že pět let po teroristických útocích z 11. září míří do Kongresu první muslim, však oceňují všichni.

James Zogby tvrdí, že vztahy většinové americké populace vůči v USA žijícím muslimům a Arabům se nezhoršily. Když se krátce po 11. září objevila vlna zločinností páchaných z nenávisti, většina se okamžitě postavila na obranu menšin.

"Arabská komunita v USA je v současnosti více respektována, lépe přijímaná, lépe chráněná, než bývala. Postoj k samotnému islámu se však zhoršil. Je to proto, že lidé ve svých myslích rozlišují mezi muslimy a muslimskými Američany. Araby a arabskými Američany. Mají rádi nás, ale obávají se Arabů," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz James Zogby.

Celý rozhovor s Jamesem Zogbym vám na Aktuálně.cz nabídneme zítra.

 

 

Právě se děje

Další zprávy