Také Američané volí. Schwarzeneggera

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
4. 10. 2006 0:00
Praha - Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger kráčí k volebnímu triumfu. Vděčí za to proměně z tvrdohlavého republikána v politika konsensu.

Před třemi lety, když se rozhodl kandidovat na kalifornského guvernéra, budil posměch. Před rokem, kdy prohrál na celé čáře referendum, které sám vyhlásil, vyvolával soucit.

Dnes je Arnold Scharzenegger možná jediným republikánem v celých Spojených státech, který se na blížící se volby kongresmanů a guvernérů může upřímně těšit.

Podle průzkumu provedeného na žádost deníku Los Angeles Times by v současnosti pro Schwarzeneggera hlasovalo padesát procent Kaliforňanů. Jeho demokratického vyzyvatele Phila Angelidese podporuje pouze třetina z nich.

Je taky náš, říkají demokraté

Kalifornskému guvernérovi se za pouhý rok podařilo zcela zvrátit mínění kalifornských občanů. Jestliže loni v říjnu schvalovalo jeho počínání v guvernérském úřadě 37 procent z nich, dnes je to 56 procent.

Podporu mu přitom vyjadřují i příznivci demokratů. "Stal se podle mě spíš guvernérem lidí než guvernérem republikánů," odpověděl ve zmíněném průzkumu Jack Phillips, který je registrovaným členem Demokratické strany.

Pojmenoval tak zřejmý důvod, proč Schwarzenegger na rozdíl od mnoha svých stranických souputníků s přehledem obhájí ve volbách svůj mandát. Ve státě, který je tradičně nakloněn demokratům, se mu podařilo vládnout tak, že si získal i jejich důvěru.

Ekolog Arnold 

Zatímco prezident George Bush mnohými svými rozhodnutími vycházel vstříc tvrdému jádru Republikánské strany, Schwarzenegger si osvojil priority, které jsou často v celoamerickém měřítku doménou demokratů. Prosazuje například zákon radikálně snižující emise skleníkových plynů v Kalifornii, hájí právo žen na potrat či práva homosexuálních lidí.

Schwarzenegger se přitom ke spolupráci s demokratickou opozicí propracoval díky poměrně kruté lekci. Loni na podzim se rozhodl demokraty obejít a obrátil se přímo na kalifornskou veřejnost, aby podpořila čtyři jeho politické priority. Kaliforňané je ve speciálním referendu všechny odmítli.

Guvernér na výsledek plebiscitu zareagoval tím, že začal s demokraty vyjednávat. Dokázal se s nimi dohodnout například na vzrůstu minimální mzdy či větších investicích do škol či rekonstrukce dálnic.

Arnold Schwarzenegger 10. 11. 2005 na tiskové konferenci po neúspěšném kalifornském referendu.
Arnold Schwarzenegger 10. 11. 2005 na tiskové konferenci po neúspěšném kalifornském referendu. | Foto: Reuters

Za vším hledej ženu

Natažená ruka neměla jenom podobu programových ústupků. Schwarzenegger si za šéfku své administrativy vybral Susan Kennedyovou, která pracovala jako funkcionářka Demokratické strany a poradkyně Schwarzeneggerova předchůdce, demokratického guvernéra Graye Davise.

Podle informací amerických médií motivovala k tomuto politickému obratu Schwarzeneggera jeho žena Maria Shriverová, která je členkou klanu Kennedyových symbolizujícího Demokratickou stranu.

Navzdory ústupkům demokratům, k nimž se Schwarzenegger odhodlal, neztratil kalifornský guvernér ani podporu vlastní Republikánské strany. Podařilo se mu to díky tomu, že se staví na odpor proti zvyšování daní a zákonům omezujícím svobodu podnikání.

Vzor pro prezidentské kandidáty?

Schwarzenegger přesto čelí obviněním, že jeho obrat dokládá, že nemá žádné vlastní politické přesvědčení a pouze se přizpůsobuje aktuální politické situaci. "Nikdy jsem nepoznal Arnolda jako konzervativce. Vždy jsem ho znal jako chameleóna," podpořil tuto pověst kulturista Rick Wayne, Schwarzeneggerův přítel, v autobiografické knize, kterou sepsal Joe Mathews.

Podle analytika deníku Washington Post Davida Brodera může být letošní triumf Schwarzeneggera důležitý i vzhledem k prezidentským volbám za dva roky. Příklad kalifornského guvernéra by se podle něj mohli pokusit napodobit hned tři možní republikánští kandidáti: senátor John McCain, bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani a guvernér Massachusetts Mitt Romney.

Všichni tři zastávají v sociálních otázkách podobně umírněné postoje jako Schwarzenegger a mohli by tak stejně jako on porazit v Kalifornii svého demokratického konkurenta, což by jim vzhledem k lidnatosti tohoto státu zřejmě zajistilo křeslo prezidenta.

 

Právě se děje

Další zprávy