* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.
Shodli jsme se, že se shodneme
Ačkoliv mezi Spojenými státy a Ruskem panují rozdílné názory na řadu věcí, na stabilitě Blízkého východu mají zájem obě země. V Moskvě se na tom shodli americký ministr zahraničí John Kerry a ruský prezident Vladimir Putin.
Řeč tak přišla nejen na Sýrii, kterou již dva roky zmítá občanská válka, ale i Írán, jehož jaderný program zneklidňuje Západ. Šéf americké diplomacie vládci Kremlu rovněž poděkoval za pomoc při vyšetřování dubnového teroristického útoku na bostonský maraton.
Povstalci zajali pozorovatele OSN
Syrští povstalci zajali u Golanských výšin čtyři mírové pozorovatele OSN. K únosu se podle agentury Reuters přihlásili členové Brigády mučedníků od řeky Jarmúk.
Ti mají na svědomí i obdobný případ ze začátku března, kdy se zmocnili hned 21 filipínských pozorovatelů. Za jejich svobodu tehdy požadovali stažení jednotek prezidenta Bašára Asada z jihosyrské provincie Dará. Propustili je po několika dnech.
V městě s potomky Čechů zabíjel dusičnan amonný
Za dubnovou tragédii v texaském městečku West může dusičnan amonný, napsala agentura Reuters.
"Nevíme ale, proč k tomu došlo," dodala k závěrům vyšetřování mluvčí texaského hasičského sboru Rachel Morenová. Zatím nic ale podle ní nenasvědčuje tomu, že by za neštěstím v továrně na hnojiva byl zločinný úmysl.
Silná exploze otřásla městečkem českých přistěhovalců 17. dubna. O život přišlo 14 lidí, na dalších 200 bylo zraněno. Tlaková vlna zdemolovala desítky domů, škody vyšetřovatelé odhadli na 100 milionů dolarů.
Guvernér hubne operací
Chris Christie, guvernér amerického New Jersey a jeden z nejpopulárnějších republikánských politiků, se pustil do boje s nadváhou. Podle serveru The New York Post podstoupil v únoru bandáž žaludku, operaci, která by mu měla pomoci zhubnout.
"Potýkám se s tím dvacet let," řekl listu politik. K přehodnocení názoru ho prý přiměly 50. narozeniny, které oslavil loni v září. "Podíval jsem se na děti a zjistil, že tu chci být pro ně," dodal.
Christie nemá problém o své váze mluvit. "Jen pro případ, že jste si nevšimli, mám trochu nadváhu," nechal se slyšet před guvernérskými volbami v roce 2009.
O Christiem se poměrně často hovoří jako o možném prezidentském kandidátovi pro volby v roce 2016. Obdobné zvěsti ostatně kolovaly už v roce 2011, kdy ale kandidaturu odmítl. Nyní je pro něj prioritou obhájit v listopadu post guvernéra.
Fico, nebo Radičová?
Slovenský premiér Robert Fico má - jako ostatně každý politik - rád gesta.
Loni tak před novináři trhal návrh rozpočtu z dílny jeho předchůdkyně Ivety Radičové. Tvrdil při tom, že je to jen cár papíru. A že pokud jeho vláda nezakročí, schodek rozpočtu bude podstatně vyšší. Nyní se ale podle Eurostatu ukazuje, že neměl pravdu.
Jednobarevná vláda sociálních demokratů loni přijala dodatečné opatření a osekala výdaje o zhruba 300 milionů eur, tedy o 0,4 % HDP. Snížila příspěvek do druhého pilíře důchodového pojištění (z 9 na 4 % hrubé mzdy), zvýšila odvody bankám a regulovaným firmám, vzrostla i registrační daň na automobily.
Výsledek? Pokud by k těmto opatřením nepřistoupila, deficit by byl oproti plánům Radičové vyšší asi o 0,1 procenta HDP. Kdyby se současná vláda držela mého rozpočtu, plán by byl splněný, napsal v Hospodárských novinách exministr financí Ivan Mikloš.
Mrtvých v Dháce už je přes 700
Počet obětí zřícení osmipodlažního komplexu Rana Plaza na předměstí bangladéšské Dháky nadále neúprosně roste. Záchranáři oznámili, že necelé dva týdny od neštěstí z trosek vytáhli už 705 mrtvých.
Na seznamech pohřešovaných ale stále zůstává mnoho lidí. Úřady přiznávají, že nemají ponětí, kolik lidí v budově bylo. Už nyní přitom jde o nejhorší průmyslové neštěstí v moderních dějinách.
Na dháckém předměstí Savar mezitím roste napětí. Stovky dělníků, kteří měli to štěstí, že tragédii přežili, zablokovali blízkou dálnici a domáhají se vyplacení mezd.
Chybí otisky prstů, napsali bezrukému
Čtyřiačtyřicetiletý kazašský umělec Karipbek Kujukov se musel od mala vypořádávat s nepřízní osudu. Narodil se sice bez rukou, ale ani to ho nezastavilo a maluje tak, že štětec drží mezi prsty na nohou.
S čím si ale nedokázal poradit, byli britští úředníci. Když se totiž chtěl v dubnu zúčastnit protijaderné konference v Edinburghu, se zlou se potázal.
"Biometrické údaje jsou špatné kvality," dočkal se od britského konzulátu v Istanbulu odpovědi na žádost o vízum. Chyběly totiž otisky prstů. "Možná nepochopili, že jsem handicapovaný, nebo se nepodívali na přiložené údaje," komentoval to podle BBC Kujukov s tím, že svůj zdravotní stav v online žádosti popsal.
Britská diplomacie tvrdí, že žádost o vízum nebyla zamítnuta a došlo zřejmě k "chybné komunikaci".