Lidé z Dháky truchlí, počet obětí už překročil 600

ČTK ČTK
5. 5. 2013 18:42
Místo tragédie obklopují příbuzní nezvěstných lidí s fotografiemi svých blízkých
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dháka - Počet obětí ve zřícené budově na předměstí Dháky v Bangladéši vzrostl na 622 a smutná statistika nejhoršího podobného neštěstí v novodobých dějinách podle záchranářů pravděpodobně dále poroste. V budově pracovalo v době tragédie kolem 3000 lidí.

Práce v ruinách budovy jsou pro záchranáře stále náročnější. Nad místem se vznáší mrtvolný zápach, v oblasti totiž panují vysoké teploty a těla obětí se rychle rozkládají. V některých případech už záchranáři nalezli jen kosti bez masa, uvedla agentura AP.

"Těla smrdí. Při práci používáme osvěžovač vzduchu," řekl jí jeden z hasičů pomáhajících vyprošťovat mrtvé. Rychlé rozkládání těl komplikuje i identifikaci zemřelých, zvláště pokud u sebe nemají doklady.

Místo tragédie nadále obklopují příbuzní nezvěstných lidí s fotografiemi svých blízkých v rukou. Podle posledních oficiálních údajů bylo pohřešovaných 149, neoficiální odhady jsou ale vyšší.

Policie už v souvislosti s nejhorší katastrofou v bangladéšském průmyslu zatkla několik osob včetně majitele budovy a čtyř majitelů továren, kteří nutili zaměstnance nastoupit do práce, přestože se ve stěnách budovy o den dříve objevily trhliny.

Prohlédněte si fotografie z místa neštěstí:

Majitel? Gangster obcházející zákony

Britský deník The Guardian informoval o tom, že záchranáři v troskách našli i pistoli majitele budovy. Zatím není jasné, zda ji vlastnil legálně, či ne. Nález ale dále zesílil negativní image majitele, kterého nyní místní média líčí jako gangstera, jenž využíval svou moc pro obcházení předpisů.

Mezitím se na úřady obracejí pozůstalí po obětech neštěstí, kteří nařkli majitele budovy a vlastníky provozů z vražd.

Policie doposud zadržela devět osob včetně majitele budovy, pokud je soud uzná vinnými z vražd či masového zabití, hrozí jim podle Reuters trest smrti.

Bangladéš je po Číně druhým největším světovým vývozcem oděvů. Textilní průmysl představuje 80 procent bangladéšského exportu a zaměstnává více než 40 procent obyvatel v práceschopném věku.

Tragédie přiměla zástupce vlády, majitelů továren, zaměstnanců a Mezinárodní organizace práce (ILO), která patří pod OSN, k jednání o bezpečnosti průmyslových provozů. Delegáti se podle DPA dohodli na akčním plánu, který má k větší bezpečnosti v textilních továrnách přispět.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy